Problemy z wypróżnianiem po kilku latach od usunięcia wyrostka robaczkowego

Dzień dobry. W 2009 roku miałam usunięty wyrostek robaczkowy i od tamtego czasu mam problemy z wypróżnianiem (średnio raz na trzy dni). Próbowałam już chyba wszystko od wody z miodem na czczo po wode z ogórków czy herbatki przeczyszczające. Niestety nic nie pomaga. Dodam jeszcze że od operacji przytyłam blisko 15kg. Proszę mi coś poradzić. Ewa

Witam Pani Ewo. 15 kg to trochę za dużo a na ogół wynika to z ilości spożywanego cukru. Problem z zaparciami zwykle wynika z ilości wstecznie wchłanianej wody z jelit. Wodę w jelitach utrzymuje błonnik stąd dieta wysokobłonnikowa = wysokoresztkowa oraz wypijanie >3 litrów wody najlepiej niegazowanej. Zmiana sposobu żywienia i odpowiednia dieta powinny zdecydowanie pomóc. Wstępnie mogą także pomóc leki żółciopędne - zwiększające wydzielanie żółci (przykładowo cholestil). Czarek Pazura ostatnio reklamował dietę roślinną: chmiel, trawa, żyto i tytoń lecz tej zdecydowanie nie polecam ;) Powodzenia i trzymam kciuki.