Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 3 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy z wypróżnianiem a odchudzanie

Mam 14 lat, mam około ponad 160 cm wzrostu i coś koło 69 kg. Moja figura właściwie i tak nie jest najgorsza, bo nawet lekarze dziwią się mojej wadze, może dlatego że dobrze to ukrywam. Ale jednak, mam boczki, które często muszę ukrywać pod obciśniętymi paskiem spodni...no i jeszcze uda...chciała bym zmienić swój wygląd i to ile ważę. Tylko mam taki problem z wypróżnianiem się... po prostu robię to zwykle nawet co 4dni a zdarzało się kiedyś że i nawet po tygodniu...co mam zrobić ? to krępujące...
14 LAT ponad rok temu

Dieta oparta na wymiennikach węglowodanowych

Obejrzyj film i dowiedz się, na czym polega dieta oparta na wymiennikach węglowodanowych. Na ten temat wypowiada się ekspert - diabetolog dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz.

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
76 poziom zaufania

Witam
Masa ciała uwarunkowana jest różnymi czynnikami. Skład ciała to nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również mięśniowa, zawartość wody i masa kości. Zdarza się więc, że mimo dużej masy ciała figura jest prawidłowa (dlatego wskaźniki służące do obliczeń mają charakter bardzo orientacyjny).
W kwestii nadmiernej tkanki tłuszczowej w niektórych partiach - wystarczy codzienna aktywność fizyczna w postaci dowolnego sportu lub gimnastyki oraz unikanie tłustych produktów, potraw i słodyczy.
Występujące zaparcia mogą wynikać z nieprawidłowej diety, a zwłaszcza zbyt małej ilości błonnika - jest on bardzo ważny dla prawidłowej pracy jelit, formowania masy kałowej, a więc w efekcie również regularnego wypróżniania się.
Błonnik występuje w dużych ilościach w pełnoziarnistych produktach zbożowych (ciemnym pieczywie, kaszy, brązowym ryżu, płatkach owsianych, makaronie razowym)a także warzywach i owocach, dlatego należy zwiększyć ich spożycie.
Dobrym sposobem na regularne wypróżnianie się, jest wypicie na czczo szklanki wody z cytryną i miodem.
Jeśli mimo zwiększenia podaży błonnika i aktywności fizycznej problem nadal będzie występował, warto zwrócić się do lekarza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy