Witam Panią,
Jeśli kał wydalany jest w postaci grudek, lub cienkiego ołówka, mówimy o zaparciu kurczowym (spastycznym).
Przyczyną zaparcia mogą być:
-niewielka podaż błonnika
-nieregularne pory posiłków
-żylaki odbytu (warto poprosić o konsultację lekarską)
-wcześniejsze nadużywanie środków o działaniu przeczyszczającym
-stosowanie innych leków, które mogły by przyczyniać się do wystąpienia zaparć (warto zapoznać się z ulotkami i opisanym działaniem niepożądanym leków)
-czasem zaparcia obserwuje się przy chorobach tarczycy.
Myślę, że w przypadku Pani męża dobrze było by udać się z wizytą do lekarza w celu wykluczenia przyczyn organicznych (czyli wynikających z uszkodzenia jakichś narządów).
W przypadku zaparć spastycznych, często dochodzi do stanów zapalnych jelit. Wtedy zalecana jest dieta łatwo strawna. Błonnik powinien być wtedy podawany w postaci gotowanych warzyw i owoców.
Przy zaparciach zaleca się produkty zwiększające fermentację w jelitach. Są to:
-cukier mleczny (laktoza) zawarty w produktach mlecznych
-woda z miodem
- soki
-kefir, zsiadłe mleko, jogurty
- wody mineralne.
Głównym źródłem białka powinny być produkty nabiałowe oraz roślinne, ponieważ białko pochodzenia zwierzęcego powoduje większe skurcze jelit.
Zaleca się także spożywanie tłuszczów na czczo (zwiększają "poślizg" mas kałowych).
Wyklucza się: grube kasze, pieczywo razowe, kapustę, rośliny strączkowe, cebulę, sery dojrzewające, potrawy smażone, mocno przyprawione.
W celu poprawy pracy metabolizmu proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Mąż powinien również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę aby mąż sięgał po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Mąż powinien sięgac także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę meża, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli mąż miałby problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam serdecznie,
Z informacji, które Pani podała wynika, że Pani mąż ma poważny problem z wypróżnianiem. Zachęcam udać się do lekarza, najlepiej gastroenterologa, który wykluczy organiczne i zapalne zmiany jelit. Postępowanie dietetyczne, będzie uwarunkowane postawioną diagnozą. W niektórych przypadkach, nadmiar błonnika w diecie może potęgować zaparcia, podobnie fermentowane produkty mleczne, czy niektóre warzywa i owoce, w szczególności gdy towarzyszy nam stan zapalny jelit.
Być może oprócz postępowania dietetycznego, będzie konieczne wsparcie farmakologicznej. Przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego należy skonsultować się z lekarzem. W terapii najczęściej stosuje się leki o działaniu osmotycznym (Laktuloza, Lactitol), leki o działaniu poślizgowym, drażniącym i pęczniejącym.
Do czasu, kiedy skonsultują się Państwo z gastroenterologiem, zachęcam prowadzić dzienniczek żywieniowy, którym to zapisuje się wszystko co jemy i pijemy, a także objawy po spożyciu danych produktów. Pozwoli to wykluczyć błędy żywieniowe jako przyczynę zaparć lub powiązać dany pokarm z objawami.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351
Warto również przeczytać: Dietetycznie dla seniorów. http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dietetycznie-dla-seniorow.html?c=9
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zaparcia po odstawieniu glutenu w diecie – odpowiada Ewa Kozłowska
- Nieregularne wypróżnianie a zdrowe odżywianie – odpowiada Ewa Kozłowska
- Problemy z zaparciami i rzadkie wypróżnianie – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Problem z wypróżnianiem podczas odchudzania – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Tycie, problemy z wypróżnianiem – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Co powoduje uporczywe zaparcia przy zdrowej diecie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak pozbyć się zaparć przy diecie? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Przewlekłe zaparcia a nadwaga – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Uporczywe zaparcia u 39-latka – odpowiada Mgr Katarzyna Patyk
- Przyczyna problemów z wypróżnianiem od dwóch tygodni – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)