Problemy z wypróżnianiem u 5-latka

Mój Syn 5letni ma problem z wołaniem jeśli chodzi o kupkę,załatwia się w majtki,z siusianiem nie ma problemu biegnie sam a z kupkę nie,w czym jest problem i jak mojego Syna oduczyć tego

Witam!
Po pierwsze proszę poobserwować synka , kiedy to robi , czy nie może zdążyć bo jest zaabsorbowany czynnościami związanymi z zabawą , czy jest inna przyczyna, tylko pani poprzez wnikliwą obserwację może wywnioskować jaka może być. Proszę też częściej sadzać 5 latka na sedesie na wkładce dla dzieci i wtedy łatwiej będzie pani zaobserwować kiedy malec chce się wypróżnić. Pozdrawiam i powodzenia.

Warto dopytać, czy czegoś się nie boi lub wystraszył kiedyś? Czy czuje ból w trakcie wypróżniania? Być może to tez kwestia innego sposobu załatwiania się w przypadku chłopca (wówczas problem mogłaby rozwiązać odpowiednia nakładka)? Być może tez synek "nie czuje" tak dobrze parcia na stolec? Lub też "przetrzymuje" ze względu na dobra zabawę i niechęć do jej opuszczania, aż jest za późno?
Warto także przemyśleć, czy problem pojawia się tylko w domu, czy także w innych miejscach np w przedszkolu czy w odwiedzinach?
Dobrze byłoby także wykluczyć pasożyty układu pokarmowego.
Przyczyn trudności może być kilka, warto zatem najpierw doprecyzować możliwe przyczyny zaburzeń, a wówczas łatwiej Pani będzie znaleźć rozwiązanie.