Próchnica ząbków u 14-miesięcznego synka

Witam! Mój syn ma rok i dwa miesiące i dentysta stwierdził próchnice... mały pije mleko bebilon i tylko w nocy 3 razy bo w dzien nie chce dawałam mu tez herbatke z cukrem i w dzien i w nocy i pił jej duzo teraz podaje mu bez cukru i wode zauważylam ze nie pije juz tak duzo jak wczesniej i czy moze sie przez to odwodnic? przestałam tez juz mu podawać jogurty bo maja duzo cukrów... a co z wapniem? jestem strasznie tym wszystkim zakłopotana prosze mi cos doradzić za co z góry bardzo dziekuje Edyta

Witam!
Próchnica w takim wieku zdarza się często i wynika ,niestety,z błędów rodziców...m.in.z podawania w nocy słodzonych herbatek lub kaszek! W nocy nie ma możliwości oczyszczenia dziecku zębów,więc próchnica "kwitnie" na skutek zalegania na młodych ząbkach resztek kaszki i cukru...Nie powinno się przyzwyczajać dziecka do słodzonych napojów,wszak mleko matki też nie jest słodkie,ale rodzice często popełniają ten błąd i dosładzają,a potem dziecku już nie smakuje nie słodzone... Proszę się nie martwić,synek na pewno się nie odwodni pijąc mniej,bo to okres przejściowy w nauce innego smaku niż słodki. Jogurty też można podawać i wszystko czego synek potrzebuje dla prawidłowego rozwoju! Warunkiem jest jednak konsekwencja,czyli mycie ząbków dziecka(najlepiej z użyciem specjalnej pasty dla tak małych dzieci,którą można kupić w aptece) i podawanie w nocy,jeśli chce pić,tylko przegotowanej wody lub herbatki np. z rumianku,oczywiście nie słodzonej!!! Z próchnicą też można sobie poradzić !Lekarz dentysta może wykonać tzw.impregnację zębów i powstrzymać dalszy jej rozwój. Taki zabieg jest niebolesny,polega na smarowaniu zmienionych próchnicą ząbków specjalnym preparatem i jest refundowany przez NFZ. Pozdrawiam.

Witam,
Nocne jedzenie sprzyja powstawaniu próchnicy. Nie ma znaczenia czy to mleko, czy kaszka czy herbatka.Proszę sprawdzić ile jest cukru w takiej herbatce nawet bez dosładzania. Jesli dziecko ma juz stwierdzoną próchnicę należy ją jak najszybciej zacząć leczyć, aby nie zarażały się kolejne zęby.Do picia najlepsza woda. Ważna jest też higiena- zęby powinny być myte po każdym posiłku.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała