Prowadzenie auta kilka godzin po spożyciu alkoholu

Witam, mój tata pije alkohol i kilka godzin później siada za kierownicą. Jest potężnym mężczyznom, ma 60 lat, 110kg, cukrzyca. Twierdzi, że może siadać za kierownicą, bo ma dobry metabolizm i alkohol szybko z niego "ulatuje". Czy ma rację? (wiem ,że nie) Jak mu to wytłumaczyć?

Dlatego właśnie są alkomaty żeby się upewnić czy alkohol juz się zmetabolizowal. Po drugie nawet zakładając, że alkoholu juz nie ma to nie znaczy, że człowiek jest całkiem sprawny tym bardziej, że coraz starszy i do tego jeszcze chory na cukrzycę.