Przeciwwskazania do treningów przy chorobie afektywnej dwubiegunowej

Witam.Choruję na Chorobę Afektywną Dwubiegunową jestem pod kontrolą lekarza i biorę leki psychotropowe.Chciałbym iść na siłownie i ostro trenować jak za czasów przed chorobą.Czy są jakieś przeciwkazania? Fizycznie jestem zdrowy.Od leków się jednak bardzo pocę i mam mniej siły i wstydzę się przez to iść na siłownię.Czy moje obawy są uzasadnione?Nie czuję się pewny siebie fizycznie przez leki.Czy nie będę wyśmiany i czy ktoś zauważy że jestem na lekach psychotropowych i będzie się śmiał.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej przy CHAD, niemniej jednak proszę również porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.
A Pana obawy są nieuzasadnione, nikt - poza Panem i najbliższymi ? - nie wie czy i jakie leki Pan przyjmuje.

0

Zasadniczo przy CHAD nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej, ale jej intensywność i częstotliwość (a także to uczucie wstydu) warto omówić z lekarzem, który pana prowadzi i w związku z tym zna najlepiej. Warto też rozważyć podjęcie psychoterapii, która stanowi metodę uzupełniającą i wzmacniającą farmakoterapię. Powodzenia!
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

0

Witam, skoro zawsze lubił Pan treningi i brak Panu aktywności fizycznej to dlaczego miałby Pan sobie jej odmawiać?To czy i na co Pan choruje oraz czym się leczy to Pana prywatna sprawa, nic nikomu do tego. Osobiście zalecam pacjentom sport jako metodę odreagowania napięć wewnątrz-psychicznych, sugeruję wrócić do zajęć, które Pan lubi, skoro fizycznie czuje się Pan na siłach.Pozdrawiam

0

Dzień dobry, rozumiem, że lekarz prowadzący nie wydał przeciwwskazań co do wysiłku fizycznego. Pana objawy co do bycia wyśmianym wydają się nieuzasadnione, być może warto je omówić ze specjalistą. Poza lekami dobrze jest skorzystać z psychoterapii. Pozdrawiam.

0

Nie ma żadnych przeciwwskazań. Ponadto tylko pan wie, że przyjmuje jakiekolwiek leki - przecież nie ma Pan tego wypisane na czole, prawda? Na pewno na początku będzie Panu trochę trudniej ze względu na naturalny spadek kondycji pod wpływem przyjmowania leków, ale z czasem i kolejnymi treningami kondycja również powróci :)
Polecam także aby podjął Pan psychoterapię (jeżeli jeszcze to nie ma miejsca), która przynosi bardziej trwale efekty niżeli farmakoterapia. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to choroba afektywna dwubiegunowa?

Witam serdecznie, mam 18 lat, jestem kobietą. Czy myśli samobójcze niemal każdego wieczoru przed spaniem, czasem w nocy, jeśli nie mogę spać, niepokój w okolicy serca,świadomość własnego talentu z głębokim poczuciem niedocenienia, częsty płacz przed spaniem lub w nocy z powodu myśli samobójczych, lęku, poczucie braku sensu istnienia, niechęci życia i czasem nastepująca nawet zaraz po takim stanie wielka radość, ochota na żarty, gwałtowny taniec przy muzyce, wiara we własne siły, możliwości, przekonanie, że wszystko będzie super, czas, podczas którego przychodzi mi na wszystko ochota to może być choroba afektywna dwubiegunowa? Budzę się czasem nad ranem i pierwsza rzecz, o której myślę, to myśli samobójcze. Ostatnio częściej nie chcę żyć niż mam "manię". Od trzech lat (od pierwszej klasy liceum) chodzę na zajęcia na Uniwersytet Warszawski na filologię polską, zdaję wszystkie kolokwia najlepiej na roku i uchodzę tam za genialną, piszę wiersze (podobno mania w lekkich przypadkach poprawia wydajność pracy), a czasem czekam na śmierć z powodu silengo bólu duszy. Przeczytałam w 2 książkach do psychiatrii na temat objawów zespołu maniakalno- depresyjnego i mi się w 90% zgodziły? Ale od prób samobójczych potrafię się powstrzymać (żadnej do tej pory nie miałam). Nie biorę póki co żadnych leków ani nie wykonywałam żadnych badań diagnostycznych. Będę wdzięczna za wszelkie opinie i odpowiedzi.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani
Odpowiedzi co do tego czy posiada Pani chorobę afektywną dwubiegunową czy też nie, może udzielić jedynie lekarz psychiatra po zbadaniu Pani i zebraniu dokładnego wywiadu. Myśli samobójcze pojawiajace się każdego wieczora, płacz przed zaśnięciem i następujący zaraz potem podwyższony nastrój nie należą jednak do typowego obrazu choroby afektywnej. Fazy chorobowe, poza rzadkimi przypadkami CHAD rapid cycling są zazwyczaj dużo dłuższe i wyraźniej zaznaczone. Zazwyczaj również w przebiegu faz depresyjnych popołudnia i wieczory wiążą się z lepszym samopoczuciem, natomiast ranki z obniżonym nastrojem i napędem. Opisane przez Panią objawy mogą występować poza CHAD w przebiegu kilku innych zaburzeń,  mogą także wynikać z gwałtownie przebiegającego procesu dojrzewania, różnicowanie pomiędzy ich przyczyną musi jednak przeprowadzić psychiatra. Jest Pani już pełnoletnia, zachęcam więc do udania się do Poradni Zdrowia Psychicznego. Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Od dłuższego czasu zmagam się z irracjonalnym lekiem, który objawia się tym, że kiedy wychodzę z domu i widzę drogę przed soba boje się przez nią przejść sama. Kiedy idę z kimś problem znika. Duszności, sztywność mięśni, kołatanie serca są wtedy norma. Czy może być to związane z choroba afektywna dwubiegunowa? na którą choruje, lecz obecnie jestem w fazie bez leków, po powrocie z zagranicy. Jak sobie z tym radzić?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Tak, to może mieć związek z CHAD. Najlepiej gdyby skonsultowała się Pani z psychiatrą, który zna Pani historię leczenia. Nie bagatelizowałbym tych objawów, jeśli mają związek z CHAD mogą przybrać na sile lub mogą pojawić się kolejne bolesne dla Pani doznania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty