Witam,
po tonie wypowiedzi wnioskuję, że ma Pan właśnie spadek nastroju. Niestety, nieprzyjmowanie leków tutaj nie pomoże, może tylko pogorszyć nastrój i stan zdrowia- sam Pan dostrzega, że jednak po nich funkcjonuje Pan lepiej. Zastrzeżenia odnośnie skutków ubocznych i kwestię możliwości zmiany leków na lepiej tolerowane radzę Panu omówić z psychiatrą. Na pewno brak leczenia nie jest wyjściem, może pogłębić zaburzenie i uniemożliwić funkcjonowanie. Ważna jest psychoedukacja na temat samej choroby, powinien Pan uzyskać niezbędne wsparcie informacyjne od lekarza.
Godzenie się z chorobą to proces, w którym pomogłaby Panu psychoterapia. Zaakceptowanie choroby przebiega indywidualnie i wymaga dostosowania metod do danego człowieka, jego wyjątkowości. Psychoterapeuta nie tylko pomaga radzić sobie z chorobą, ale i często ze skutkami działania leków (np.kontrola nad apetytem), ponadto zauważa zmiany w dynamice chorobowej i odpowiednio dostosowuje do niej interwencje. Pomocne są także treningi radzenia sobie z napięciem, bardzo dużo daje wsparcie bliskich osób, przyjaciół. Należy zadbać o sprzyjający zdrowiu styl życia, co nie jest łatwe w momentach kryzysu- tutaj również przyda się pomoc terapeuty.
Współpraca z lekarzem i z psychoterapeutą pomaga rozpoznać objawy świadczące o pogorszeniu zdrowia, by jak najszybciej uzyskał Pan pomoc. Podjęcie właściwego leczenia wydłuża okres normalnego funkcjonowania, może zapobiegać nawrotom. Dlatego tak ważna jest stała współpraca z lekarzem, bo dobiera on leki do zmieniających się faz choroby.
Psychoterapia pomoże Panu jednak zaakceptować chorobę i radzić sobie z jej objawami, konsekwencjami, a także rozpoznawać objawy zwiastunowe. Zachęcam do podjęcia pracy nad sobą i konsultacji z psychologiem.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pogodzić się z chorobą? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Skuteczne metody leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy osoba z chorobą afektywną dwubiegunową może zostać psychologiem? – odpowiada Mgr Marzena Swoszowska-Mojżesz
- Stwierdzona choroba afektywna dwubiegunowa a stan reemisji – odpowiada Mgr Krystyna Kozłowska
- Stosowanie odpowiednich preparatów w przypadku zaburzenia afektywnego dwubiegunowego – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Czy CHAD to ciężka choroba? – odpowiada
- Leki w chorobie afektywnej dwubiegunowej – odpowiada Dr n. med. Adrian Kostulski
- Choroba afektywna dwubiegunowa i myśli o śmierci u 41-latki – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Choroba afektywna dwubiegunowa a komisja na zasiłek rehabilitacyjny w ZUS – odpowiada Lek. Grzegorz Jabłoński
- Jak poradzić sobie z chorobą afektywną dwubiegunową? – odpowiada Mgr Magdalena Brudzyńska