Przerwy w spaniu u dziecka

Witam!Mam małego brzdąca który od kilku nocy robi sobie przerwę w spaniu nawet i 5 godzinną. Chciałby się bawić, czasem troszkę poleży i na nowo do zabawy. Jaka może być tego przyczyna

Witam, Panią. Być może Pani synek w ciągu dnia zaczął przesypiać tyle godzin, ile jest mu potrzebne i dlatego nocą się bawi. Może już dojrzał do tego, żeby na dobę spać trochę mniej niż do tej pory. Może Pani spróbować zrobić eksperyment i przetrzymać go trochę w ciągu dnia, wieczorem położyć spać trochę później i zobaczyć, czy nie zacznie lepiej spać w nocy. I sugeruję nie bawić się z nim nocą, bo wtedy na pewno nie zaśnie - przecież to fajne bawić się z mamą.

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko.
Być może to po prostu trudności w samodzielnym zasypianiu, gdy maluszek zbudzi się w nocy? Albo trudności w rozróżnieniu pór dnia? Zbyt dużo snu dziennego? Pojawiające się ząbkowanie? Pasożyty układu pokarmowego (wówczas jednak maluszek musiałby mieć także inne objawy, których, jak rozumiem, nie ma)? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być sporo. Wiele z nich może wynikać z łatwych do zmiany przyzwyczajeń, kolejnych etapów rozwojowych lub czynników zewnętrznych.
Na początek jednak zachęcam do stanowczego, konkretnego (ale także z miłością) stawiania granic i uczenia malucha, że w nocy nie ma zabawy jedzenia itp. Jeśli się budzi, można przytulić czy dodać otuchy przez swoją obecność, ale odprowadzić do łóżeczka i wytłumaczyć, że jest noc. Nie podejmować wówczas aktywności (bo to wzmocni zachowania malca). Istotne byłoby także przyjrzenie się porom i składowi posiłków, a także przyzwyczajeniom sennym i drzemkowym. Zmiany w tym obszarze także mogą być bardzo pomocne w wyregulowaniu rytmów okołodobowych brzdąca.
Jeśli trudno będzie sobie poradzić samemu lub też trudności będą się utrzymywać znacząco dług czas, warto skorzystać z konsultacji z psychologiem rodzinnym lub dziecięcym.