Przewlekła czkawka

Witam, często łapie mnie czkawka, trzyma mnie około 5-10min, praktycznie codziennie w różnych porach dnia. Czasami nawet kilka razy dziennie. Co to może być? Pozdrawiam.

Witam! Czkawka jest zjawiskiem odruchowym, zazwyczaj ustępuje bardzo szybko. Choroby mogące doprowadzić do jej przewlekłego występowania to między innymi choroby ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia metaboliczne (mocznica, hiponatremia, hipokalcemia, cukrzyca),choroby szyi i klatki piersiowej (np. zapalenie płuc i zapalenie opłucnej, zapalenie osierdzia, zawał mięśnia sercowego), choroby jamy brzusznej (np. ropień podprzeponowy, przepuklina rozworu przełykowego), operacje w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej, toksyny, np. zatrucie alkoholowe, a także leki, ciąża.