Przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją i nadmierna senność

Witam. Martwię się o mojego chłopaka. Od jakiegoś czasu jest ciągle zmęczony, przez weekend spał 36h z małymi przerwami. Do tego ma problemy z koncentracją, jest apatyczny, zniechęcony do życia. Oprócz tego ciągle skarży się na ból mięśni, ostatnio karku. Wysłałam go po skierowanie na morfologię, ale teraz myślę że może to mieć coś wspólnego z jego psychiką? Mogę mieć rację? Co robić? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.

W pierwszej kolejności konieczne jest wykluczenie przyczyn chorobowych. Jeżeli szczegółowe badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości i lekarz prowadzący również ich nie stwierdzi, istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną jest np. nadmiar stresu, tłumione emocje czy inne problemy natury psychicznej.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

Witam,

zrobienie morfologii to dobry pomysł żeby wykluczyć przyczyny somatyczne. Natomiast opisane przez Panią objawy pasują też dobrze do depresji.

Oprócz morfologii proponowałbym zatem także konsultację psychiatryczną - lekarz tej specjalizacji powinien umieć rozpoznać objawy i postawić trafną diagnozę.

Gdyby okazało się, że to depresja, najlepsze efekty leczenia daje połączenie stosowania leków i psychoterapii.

Jest też dobra książka o radzeniu sobie z depresją i niską samooceną: "Radość życia" Davida Burnsa.

Pozdrawiam!