Przewlekły ból płuc

Witam, mam wielki problem z płucami - bolą mnie od dłuższego czasu, nie mogę złapać głębokiego oddechu, bo zaraz mi słabo i czuję, że zemdleję. :( Mam dopiero 20 lat i boję się, co to może być, bo jakiś czas paliłam papierosy, ale teraz od dłuższego czasu już nie palę. Dodam, że mam okropne duszności zarówno podczas wysiłku, jaki i podczas spoczynku błagam o pomoc, bo mam wrażenie, że już nie wiele mi zostało.

Lek. Magdalena Pikul

Witam, Radziłabym na początek wizytę u lekarza rodzinnego, ponieważ przyczyn duszności i bólów w klatce piersiowej jest bardzo wiele i należy przeprowadzić sporo badań zanim rozpozna się przyczynę. Przede wszystkim lekarz musi sprawdzić czy są zmiany osłuchowe nad płucami, świadczące o zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli, obturacji (skurczu) oskrzeli. Następnie zapewne zleci morfologię krwi z OB i CRP, gdyż czasami przyczyną uczucia duszności jest silna niedokrwistość. Z pewnością trzeba wykonać RTG klatki piersiowej oraz badanie spirometryczne płuc, wtedy będzie wiadomo czy są jakieś zmiany w miąższu płucnym czy w śródpiersiu, a także czy wydolność płuc jest prawidłowa. Po tych badaniach będzie można powiedzieć coś więcej. Zdarza się również, że takie dolegliwości mają podłoże nerwicowe, ale najpierw trzeba wykluczyć inne przyczyny. Pozdrawiam.