Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy hormonalne kobiet

Witam Panią serdecznie,
usunięcie tarczycy gruczołu produkującego hormony Trójjodotyroninę i Tyroksynę ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym oczywiście na procesy metaboliczne. Hormony tarczycy regulują i stymulują procesy przemiany materii. Po usunięciu tarczycy niestety dochodzi do znacznego spowolnienia metabolizmu, pomimo przyjmowania hormonów.
Po pierwsze proponuję wprowadzić stałe pory posiłków co 2,5 - 3 godz. , co pozwoli ustabilizować gospodarkę węglowodanową (poziomy glukozy we krwi) i zahamuje przyrost tkanki tłuszczowej.
Po drugi proszę ograniczyć słodycze, cukier, białe pieczywo, biały ryż, biały makaron, mocno dojrzałe owoce. To produkty zawierające tzw. cukry proste, bardzo szybko wchaniane i przekształcane w tk ,tłuszczową. Lepiej wybierać produkty z pełnego ziarna zawierające błonnik. Poza tym ograniczamy nasycone kwasy tłuszczowe, czyli tłuste mięso i tłusty nabiał. Sugeruję zamiast tego wybierać mięso chude, chude twarogi, jogurty naturalne, kefir i maślankę. Ważna przy niedoborze hormonów tarczycy jest dieta bogata w mikorelementy i witaminy oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zalecam moim pacjentom włączanie do diety takiech produktów jak: orzechy, migdały, awokado, ryby (najlepiej gotowane na parze lub pieczone w folii), ziarna słonecznika, dyni, kasza jaglana, inne kasze, broązowy ryż, płatki jęczmienne.
I na końcu prosżę pamiętać o wypijaniu ok. 2 litrów płynów (zwłaszcza wody).
Pozdrawiam i życzę zdrowia

0

Witam, przygotowanie gotowej listy produktów zabronionych i wskazanych nie ma najmniejszego sensu, Pani potrzebuje indywidualnego planu żywieniowego z oceną dotychczasowego sposobu żywienia. Bez takiej analizy i oceny wartości odżywczej, ale także energetycznej, terapia nie ma sensu.

W tym celu zapraszam na moją stronę internetową, znajdzie tam Pani wszystkie niezbędne informacje.
www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam

Dietetyk, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy