Dieta przy wysokim cholesterolu dla 57-latki

Mam 57 lat i mam bardzo wysoki cholesterol lekarz przepisał mi leki i kazał zmienić dietę. Dostałam tylko ulotkę, ale dalej nie wiem co mogę jeść dokładnie. Jakie wędliny mogę jeść, jakieś przykładowe dania . ?

Jogurty naturalne, kefir , maślanka, białe sery.Wszystkie warzywa świeże i mrożone: na surowo, gotowane, najlepiej do każdego posiłku ze względu na zawartośc błonnika pokarmowego.Nie przetworzona produkty zbożowe, chleb razowy, kasze gryczana, pęczak, jęczmienna itd.Owoce świeże i mrożone. Proszę spożywac 4-5 posiłków dziennie o tych samych porach,

Witam serdecznie,

Bezwzględnie należy ograniczyć spożycie pokarmów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, czyli m.in. tłustych mięs, tłustego nabiału i gotowych wyrobów cukierniczych.
Proszę wybierać chude mięso, ryby morskie i produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Należy ograniczyć jedzenie potraw smażonych, chipsów oraz żywności typu fast food.
Prawidłowy poziom cholesterolu pomoże utrzymać błonnik, który zapobiega ponownemu wchłanianiu cholesterolu z jelita.
Ponadto należy spożywać pokarmy bogate w przeciwutleniacze, szczególnie owoce i warzywa.
Nieocenione jest także wzbogacenie diety w witaminy z grupy B: B6, B12 oraz kwas foliowy.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk