Wysoki poziom cholesterolu a dieta

Witam, mam wysoki poziom cholesterolu, ogólnie nie jem tłustych potraw, jak skutecznie go obniżyć?mam 26 lat,uprawiem aktywność fizyczna w postaci zajęć fitness i dużo chodzę, co całkowicie wyeliminować z diety?

Witam!
Zalecam zacząć od zmian w kuchni. Proszę zastąpić smażenie na tłuszczu- gotowaniem w wodzie, na parze, pieczeniem bez dodatku tłuszczu, grillowaniem oraz duszeniem bez obsmażania. Wskazane są: warzywa i owoce, chude produkty mięsne, chudy nabiał, margaryny wykazujące wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu, fitosterole (w olejach roślinnych i margarynach), orzechy, rośliny strączkowe, produkty zbożowe pełnoziarniste, oliwki, tłuste ryby morskie. Proszę wystrzegać się produktów tj. tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, słodycze, cukier, wysokosłodzone dżemy, masło, alkohol, smalec, majonez, tłuszcze piekarnicze, zabielacze do kawy, tłuste sosy, śmietana, ryby wędzone i smażone, biały chleb.
Dodatkowo zachęcam do zwiększenia aktywności fizycznej.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska