Żywienie po operacji usunięcia tarczycy

30.03.2015 roku miałam operację usunięcia tarczycy.Badanie tsh z dnia 05.05.2015r to 15,50.Wyczytałam na forum, że z takimi wynikami powinnam pić wodę mineralną z dodatkiem jodu i stosować specjalną dietę czy to prawda? Czy powinnam jakichś produktów unikać a innych jeść dużo? Od paru dni ćwiczę i biegam, unikam białego makaronu i pieczywa. Jem same owoce, warzywa, chude mięso, 5 małych posiłków dziennie od 3 tygodni i w ogóle nie chudnę.

Witam,
operacja miała miejsce stosunkowo niedawno, więc regulację poziomu TSH należy skonsultować z endokrynologiem, który dostosuje odpowiednią dawkę tyroksyny (np. Euthyroxu). Przy niedoborach hormonów tarczycowych przyrost masy ciała wynika z rozregulowania metabolizmu, zatem bardzo dobrze Pani robi jedząc 5 małych posiłków. Proszę starać się utrzymywać przerwę między tymi posiłkami ok. 3 godz. Największym wrogiem diety osób z niedoczynnością tarczycy lub po jej usunięciu jest cukier. Dobrze, że ograniczyła Pani makaron i pieczywo, natomiast warto przyjrzeć się innym źródłom cukru (węglowodanów prostych), np. owocom. Sugeruję 1 porcję dziennie owoców, czyli jakieś 150 - 200g, zjedzonych na II śniadanie (nie wieczorem). Warzywa i chude białko jak najbardziej, ale również proszę pamiętać o błonniku z pełnoziarnistych produktów zbożowych i roślin strączkowych. Ważne żeby w diecie znalazły się wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takiej jak oliwa z oliwek, ryby, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, dyni, siemie lniane, awokado.
Picie wody jak najbardziej, ale nie ma większego znaczenia czy będzie z dużą zawartością jodu czy nie. Jod reguluje pracę tarczycy, jeżeli jest ona usunięta to nie ma on w tym względzie znaczenia.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny Gdynia