Przybieranie na wadze przy niewydolności płucnej, zespole Sjogrena i niedoczynności tarczycy

mam 44 lata od 6 choruje na zapalenie śródmiąższowe płuc w przebiegu zespołu Sojgrena obecnie wykryto jeszcze niedoczynności zaczęłam tyci i to szybko już ważę 120 kg przy wzroście 168 cm jestem na sterydach (encorton) i dużą niewydolności płucnomPO2 58 proszę o rade jak schudnąć lub przynajmniej nie tyć

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W tym przypadku utrudniona jest realizacja aktywności fizycznej, która pomaga w redukcji masy ciała. Warto jednak zadbać o odpowiednią dietę, unikając kalorycznych, tłustych produktów, słodyczy i napojów słodzonych oraz żywności wysokoprzetworzonej. Podstawą diety powinny być zdrowe produkty o obniżonej kaloryczności. W kwestii przygotowywania posiłków, polecam ograniczenie wyłącznie do technik kulinarnych charakterystycznych dla diety lekkostrawnej - gotowania w wodzie lub na parze, duszenia, zapiekania w folii.
Przy niedoczynności polecana jest dieta bogata w białko, węglowodany z niskim indeksem glikemicznym.Białka w diecie wymagają wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Przyspiesza to metabolizm nawet do 25%. Odpowiednio wysokie spożycie białka powstrzyma także wypadania włosów, które często towarzyszy chorobom tarczycy. Poza tym białko stymuluje produkcję hormonu wzrostu odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej.
Przy zwiększonej ilości białka trzeba jednak pamiętać o wypijaniu przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej, dla zapewnienia ochrony nerek.
W diecie szczególnie ważna jest też podaż produktów bogatych w jod: ryby morskie i owoce morza
Warto zadbać o częste spacery, przynajmniej w takim wymiarze w jakim są one możliwe.
pozdrawiam i życzę zdrowia