Przybieranie na wadze u 51-latki

Witam,mam 51 lat nie miesiączkuję od roku niewiele jem a tyje.przy wzroscie 155cm ważę 64kg.jestem załamana co się ze ną dzieje i jaką dietę wprowadzić.

Witam Panią,

Jeśli chodzi o czas menopauzy jest on związany ze zmianami w gospodarce hormonalnej każdej kobiety, co może pośrednio wpłynąć na zmianę wagi. Statystycznie po zaprzestaniu miesiączkowania waga kobiety zwiększa się o 1 kg rocznie, dlatego warto podjąć zmiany w sposobie żywienia i aktywności fizycznej, aby proces ten zatrzymać lub nie dopuścić do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej.
Sposób żywienia musi ulec zmianie, ponieważ jedząc tak jak 5,10 lat wcześniej jedzenie może wpływać na zwiększenie wagi, co Pani sama zaobserwowała. Organizm chcąc utrzymać odpowiedni poziom estrogenów próbuje stworzyć większą ilość komórek tłuszczowych, które również mają zdolność do produkcji estrogenów (adipocyty) Mimo to nie zapewniają one odpowiedniej produkcji hormonów, więc niepotrzebnie tyjemy. Dlatego wzrasta apetyt, a waga rośnie.
Dodatkowo obniżenie się poziomu progesteronu może prowadzić do gromadzenia się płynów w organizmie przez co, czujemy się większe.
Najlepiej stosować odpowiedni plan dietetyczny, w którym pojawią się produkty bogate w fitoestrogeny - np. otręby, siemie lniane lub jagody.
Do codziennego jadłospisu powinna wprowadzić Pani:
1. Warzywa w świeżej postaci lub przygotowane na parze, w postaci soków lub surówek
2. Świeże owoce
3. Napary z ziół ( napary z pokrzywy, skrzypu, mięty, zieloną herbatę).
4. Oleje roślinne tłoczone na zimno - np. olej lniany.
5. Nasiona i orzechy - pestki dyni, nasiona słonecznika, secam.

Oraz ćwiczenia polecam szczególnie niektóre elementu treningu siłowego, ponieważ bardzo dobrze podnosi poziom przemiany materii i wzmacnia kości.

Jeśli chciałaby Pani skorzystać z rozpisanej diety zapraszam na stronie naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl , gdzie znajdzie Pani więcej informacji.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann