Przyczyny spadku wagi bez diety

Może zacznę od tego, że mam 25 lat, 160 cm wzrostu i ważę 44 kg. Jako nastolatka (około 15 roku życia) byłam typowym grubaskiem - ważyłam 65 kg, zaczęłam się odchudzać, aż w wieku 20 lat doszłam do obecnej wagi. Niby nic szczególnego, ale... No właśnie.. Problem polega na tym, ze nie stosuję już żadnej diety, nie ćwiczę bardzo intensywnie, choć regularnie, a waga mało, że stoi w miejscu, to okresowo spada cyklicznie o 1-2 kg... W kwestii odżywiania natomiast - po pierwsze od dziecka jestem wegetarianką, jem średnio 1-2 razy dziennie, czasem raz na dwa dni, bo w ogóle nie czuję głodu... szczerze mówiąc, gdyby nie tzw. zdrowy rozsądek, mogłabym nic nie jeść i przez kilka dni, bo nie odczuwam takiej potrzeby... Tylko błagam, proszę mi nie mówić, że to anoreksja, bo naprawdę nie głodze się, ani nie chcę za wszelką cenę schudnąć - ja po prostu fizycznie nie czuję potrzeby jedzenia... Czasem zdarza mi się zjeść pączka, czekoladę czy inne tego typu rzeczy i wcale sobie ich nie odmawiam... Kolejna kwestia to fakt, że miesiączkuję bardzo nieregularnie, w ogóle nie mam biustu, mam okropnie suchą skórę (mimo że stosuję nawilżające kosmetyki i piję około 2 litrów wody dziennie), i na nogach, nie wiedzieć czemu, od kilku lat ciało zaczyna wyglądać jak u staruszki - zwiodczała (jakby za duża) skóra i brak widocznych mięśni (mimo że regularnie ćwiczę)... Kiedy zadałam to pytanie interniście, ten jednoznacznie stwierdził - ANOREKSJA, ale ja wiem, że anorektyczką nie jestem!!! Może Pani będzie w stanie mi coś podpowiedzieć czy doradzić? Z góry dziękuję.

Witam!

Trudno jest stwierdzić bez dokładnego wywiadu, co może Ci dolegać. Jedyne rozwiązanie, jakie mogę Ci zaproponować, to udać się na badanie hormonów tarczycy (być może to nadczynność tarczycy) oraz do psychologa lub poradni dietetycznej, gdzie dietetyczka i psycholog ułożą dla Ciebie racjonalną dietę i rozwiążą ewentualne wątpliwości.

Być może masz problem z tarczycą, z drugiej strony możesz mieć niedobór witamin z grupy B występujących w dużych ilościach w mięsie.

Również problemy z miesiączką oraz sucha skóra mogą być spowodowane nieodpowiednią dietą.

Bez dokładnego jadłospisu i wywiadu żywieniowego nie jestem w stanie Ci pomóc.

Pozdrawiam.