Wahania wagi - dlaczego tak jest?

Mam 15 lat, 170 cm wzrostu i ważę 37-38 kg. Wiem, że moje BMI wynosi ok. 13 (anoreksja i leczenie szpitalne). Owszem, schudłam w ciągu 2 miesięcy ok. 8 kg i swoją obecną wagę utrzymuję już przez ok. 2 miesiące. Nie czuję się chora. Mam dużo siły, energii, włosy mi nie wypadają. Ostatnio miałam robione wszystkie badania - wszystko wyszło w porządku, serce też. Miesiączki jeszcze w ogóle nie dostałam. Nie chodzę nigdy głodna, jem normalnie. Rano śniadanie - mleko lub jogurt z płatkami + 2 kromki z serem bądź szynką lub serem białym. Potem obiad - 2 dania, zupa i drugie (mięso, ryba, ziemniaki, kasza, ryż + surówka). Potem jakiś deser, lody, budyń, owoce lub coś innego słodkiego. I kolacja - taka sama, jak śniadanie.

Rodzice uważają, że jestem chora na anoreksję. Ja jednak nie czuję się chora (tak, wiem, że każda anorektyczka tak mówi). Odżywiam się normalnie, nie ćwiczę, wszystkie badania w porządku, siły też mam dużo. Owszem, nie powiem, że taka waga mi przeszkadza, odpowiada mi. Bardzo ciężko byłoby mi teraz utyć. Uważam, że nie jestem w stanie jeść więcej. Chciałabym się dowiedzieć, czy coś mi grozi, jakie mogą być konsekwencje wagi takiej, jaką mam teraz? Podkreślam - pod względem badań jestem zdrowa, odżywiam się normalnie, mam dużo siły. Dlaczego np. w jeden dzień ważę 37 kg rano, a w drugi 38 kg (nie zmieniając swojego dziennego jadłospisu, tj. jedząc tyle samo)? Bardzo chciałabym się dowiedzieć, dlaczego tak jest?

Witam serdecznie,

Twoja waga jest zdecydowanie za niska w stosunku do wzrostu. Piszesz, że teraz jesz w miarę "normalnie", pytanie tylko jak było wcześniej, jak się do tej pory rozwijałaś i ile ważyłaś. Przyczyną niedowagi są nie tylko anoreksja i inne zaburzenia odżywiania, ale także problemy zdrowotne - np. zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy), nowotwory, choroby przewodu pokarmowego (np. zespoły złego wchłaniania - celiakia itp.).
Pytasz jakie mogą być konsekwencje niedowagi? W Twoim wieku nadal intensywnie rośniesz, potrzebujesz składników pokarmowych, witamin itp. Konsekwencje mogą być widoczne nie teraz, a za kilka lat - jak. np. problemy z odwapnieniem kości, zaburzenia hormonalne (m.in. problemy z miesiączkowaniem, płodnością).
Myślę, że powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza. Tak jak pisałam wcześniej - nie potrafię stwierdzić, co jest przyczyną niskiej wagi u Ciebie. Aby to wyjaśnić, konieczna jest wnikliwa (i co ważne - osobista) konsultacja z internistą i psychiatrą.

Pozdrawiam serdecznie