Przyczyny tycia

Witam, mam 25 lat, od 7 lat borykam się z niedoczynnością tarczycy. Brałam długi czas L*** 75, lekarz 4 miesiące temu zmienił mi na E***75 (boję się, że tyję od tego). Kolejne schorzenie jakie mnie dotknęło to policystyczne jajniki około 4 lata temu. 2 lata temu doktor endokrynolog-ginekolog zdecydował, że muszę poddać się resekcji jajników i tak właśnie było, przez pierwsze 5 miesięcy cykle były jak zwykle 30 dni, po 5 miesiącach nawet 38 dni, więc lekarz przepisał mi Y***. Pigułki antykoncepcyjne biorę od pół roku, od 2 lat biorę również A*** 20, bo włączę przy okazji niedoczynności i PCO z podwyższonym cholesterolem.

Kolejna sprawa to nadwaga, mam 171 cm i wagę 79 kg - chudnę, tyję, tyję, chudnę. Mam już tego dosyć, byłam pod opieką dietetyka, schudłam 6 kg przez pół roku, stosowałam już różne diety, od marca tego roku ćwiczyłam z osobistym trenerem, był rezultat, lecz w czerwcu musiałam wyjechać, wróciłam teraz we wrześniu z 5 kg nadwagą i wylądowałam na stole operacyjnym z przepukliną pachwinową. Jestem tydzień po zabiegu, więc aktualnie o ćwiczeniach na siłowni mogę pomarzyć! Chciałabym dowiedzieć się od czego tak tyję? Proszę o podpowiedź od czego się tutaj zabrać? Jakie badania zrobić, które hormony? Czy rezonans magnetyczny głowy ma sens? Mam na myśli przysadkę mózgową? Do jakich lekarzy się udać? Jestem młoda, zależy mi na zdrowiu i ładnej sylwetce, czuję się bezradna i zmęczona tą ciągłą walką o każdy kg! Czekam na odpowiedź.

Witam!

W opisanej sytuacji utrzymanie prawidłowej masy ciała będzie wymagało od Pani konsekwentnego postępowania przez całe życie. Według wskaźnika BMI masa ciała należna do Pani wzrostu powinna wynosić najwyżej ok 70 kg.
Przedstawione schorzenia na pewno przyczyniają się do nadwagi, ale nie Euthyrox (to hormon tarczycy który pomaga wyrównać czynność tarczycy. W przypadku wyrównanej czynności tarczycy (TSH w granicy normy) łatwiej będzie utrzymać docelową masę ciała. Proponuję kontrolować stężenie TSH co 3 miesiące i pozostać pod kontrolą lekarza endokrynologa.
Ze względu na stosowane doustne środki hormonalne nie ma sensu oznaczanie hormonów płciowych. Wykonywanie badań obrazowych również nie jest konieczne.Wydaje się poza tym, że rozwiązaniem problemu nadwagi będzie odpowiednie postępowanie dietetyczne oraz regularna aerobowa aktywność fizyczna. Takie postępowanie powinno również zlikwidować problem podwyższonego stężenia cholesterolu a w konsekwencji będzie możliwe odstawienie jednego leku.
Proponuję rozpocząć od zaplanowania swojej diety. Ogólnie istnieje kilka zasad, których przestrzeganie niemalże gwarantuje redukcje masy ciała.
Należy spożywać dużo posiłków w ciągu dnia ale małych pod względem kalorycznym np co najmniej 4-5 posiłków co 3-4 godziny w ciągu doby.
Należy unikać cukrów prostych, tłuszczów nasyconych (pochodzenia zwierzęcego), ograniczyć spożycie cukrów złożonych. Cukry proste to owoce, słodycze, ciasta, desery. Cukry złożone to głównie ziemniaki,ryż, pieczywo. Przy czym wskazane jest spożywanie pieczywa ciemnego, pełnoziarnistego, ale również w niewielkich ilościach. Bardzo wskazane praktycznie w nieograniczonych ilościach są warzywa. Powinny być głównym składnikiem każdego posiłku, zapewnią one poczucie sytości wypełniając światło przewodu pokarmowego, są również źródłem wielu witamin i mikroelementów. Należy unikać soków owocowych, natomiast w dużych ilościach należy spożywać wodę mineralną. Tylko czasami maksimum raz tygodniu nie częściej można sobie pozwolić jakiś drobny słodycz.
Nieodłącznym elementem w dążeniu do oczekiwanej masy ciała będzie aktywność ruchowa. Rozumiem, że ze względu na przebytą operację możliwości mamy ograniczone, ale proponuję zacząć od spacerów i lekkich ćwiczeń rozciągających, gdy rana będzie wygojona. W miarę możliwości należy dążyć do regularnego (3-4 razy w tygodniu) aerobowego (tlenowego, nie siłowego) wysiłku fizycznego. Tlenowy wysiłek fizyczny uważa się za skuteczny jeśli trwa co najmniej 30 min a wartość tętna osiąga 60% wartości maksymalnej dla danego człowieka. W Pani wieku maksymalna wartość tętna wynosi około 200 uderzeń na minutę, czyli tętno podczas wysiłku powinno osiągać częstość 120/minutę. Dobrym pomysłem po powrocie do pełnej sprawności będzie bieganie, jazda na rowerze, nordic walking, pływanie czy gry zespołowe.
Zachęcam do konsekwentnego postępowania w trakcie osiągania swojego celu. Warto!

Pozdrawiam serdecznie!