Waga nastolatki: jak sobie poradzić z nadwagą?

Mam dwie duże fałdki na brzuchu i grube łuda. Bardzo pragnę schudnąć. Koledzy śmieją się ze mnie, że jestem gruba. Koleżanki miały już chłopaków, a ja nie. Odżywiam się jak każdy nastolatek w tym wieku. Mam 13 lat, ważę 65 kg i mam 158 cm wzrostu. Proszę o poradę. Karolina

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich, Twój wzrost znajduje się w normie wieku, natomiast masa ciała znajduje się na górnej granicy normy. Wskaźnik BMI sugeruj nadwagę.
W związku powyższym wskazana jest redukcja masy ciała.
Proces ten wymaga konsekwentnego postępowania, które powinno wiązać się ze zmianą stylu życia.
Należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki). Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.
Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego.

Redakcja abcZdrowie.pl