Nadwaga nastolatki: czy nadwaga wpływa na długość życia?

Witam, mam 18 lat, przy wzroście 161 cm ważę 63 kg. Nie piję alkoholu zbyt często, tylko kilka razy w roku. Staram się zdrowo odżywiać i uprawiam sporty, jednak trudno mi schudnąć. Moje ciało jest dość umięśnione, ale mam też "boczki" i trochę tłuszczyku, najwięcej na udach i pośladkach, bo brzuch mi się nawet podoba. Nie wypalam więcej niż jednego papierosa na kilka tygodni. Czy na podstawie tych informacji może mi ktoś powiedzieć, ile lat będę żyła? Czy jeżeli schudnę do wagi 52-55kg, to coś zmieni? Czy przy aktywnym trybie życia mam spożywać więcej białka czy węglowodanów, żeby nie tyć?
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę obiektywny wskaźnik masy ciała należnej do posiadanego wzrostu, Twoja masa ciała jest prawidłowa. Wskaźnik BMI znajduje się przy górnej granicy prawidłowej masy ciała.
W związku z tym nie ma powodów do niepokoju, jednakże wskazane jest obniżenie masy ciała o około 3-4 kg.
Dążąc do redukcji masy ciała należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki).
Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.

Trudno w tej chwili oceniać potencjalną długość życia. Badania naukowe dowiodły, że najdłuższa długość cechuje osobników o prawidłowym wskaźniku BMI (najlepiej w okolicy środka przedziału normy). Wydaje się, że taka masa ciała jest optymalna dla zdrowia kobiety.

Redakcja abcZdrowie.pl