Ważę 57 kg przy wzroście 160 cm: jak schudnąć?
Chciałabym schudnąć z tej wagi jaką mam teraz, a ważę 57 kg. Mam 11 lat. Jaką dietę polecacie? Jakie ćwiczenia?
Chciałabym schudnąć z tej wagi jaką mam teraz, a ważę 57 kg. Mam 11 lat. Jaką dietę polecacie? Jakie ćwiczenia?
Witamy!
Biorać pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich, Twoja masa ciała i wzrost znajdują się na granicy normy. Wskazane jest skonsultowanie z lekarzem pediatrą przyczyn zbyt dużego wzrostu, w celu wykluczenia podłoża chorobowego.
Wskaźnik BMI sugeruje prawidłową masę ciała, tzn. proporcjonalną dla wzrostu, dlatego nie ma konieczności redukcji masy ciała.
W celu poprawy sylwetki możliwe jest obniżenie masy ciała o ok 5 kg.
Można to osiągnąć poprzez eliminację cukrów prostych w diecie (słodycze, desery, owoce) oraz redukcję węglowodanów złożonych. Należy pamiętać o regułach zdrowego żywienia, gdyż znajdujesz się w wieku rozwojowym i należy zapewnić odpowiednią ilość witamin i mikroelementów.
Obniżenie masy ciałą powinna wspomóć regularna tlenowa aktywność fizyczna np bieganie, jazda na rowerze czy sporty zespołowe. Zajęcia wychowania fizycznego są nie wystarczające.
Redakcja abcZdrowie.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Prawidłowy wzrost i waga dziecka są dla pediatry i
Waga niemowlęcia to jeden z ważniejszych parametró
Idealne wymiary? To mit Ma 175 cm wzrostu i waży o
Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna (szczególnie spokojne ćwiczenia i spacery) i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Czy kwstie hormonalne są zbadane? Czy to dieta od dietetyka czy samodzielne próby?
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Ryba w panierce Rodzaj i ilość spożywanej żywności
Dieta przy nadciśnieniu to najlepsze lekarstwo na
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni
Witam Panią,
Widzę, że jest Pani z Warszawy więc najlepszym rozwiązaniem byłoby pojawić się na osobistej wizycie w moim gabinecie a bliżej przyjrzę się Pani problemowi.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową.
Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam,
według podanych danych Pani BMI wynosi 20,3. Waga zdrowa mieści się w zakresie BMI między 18,5 a 24,9 przy czym najbardziej optymalna waga to przedział BMI między 20 a 22. Nie sądzę więc, że waga 52 kg przy wzroście 160 cm jest wagą za wysoką. Jeśli ma Pani wątpliwości wziązane ze swoją masą ciała, to radzę udac się do dietetyka, który profesjonalnie to oceni.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Skrobia to substancja roślinna, klasyfikowana jaka
Nie ulega wątpliwościom, że śniadanie to najważnie
Tosty lub płatki z mlekiem na śniadanie? Odstaw je