Jak zwalczyć nadwagę? Proszę o pomoc

Witam, mam na imię Asia, mam 16 lat. Przy wzroście 168, ważę 78 kilogramów. Jestem szczerze zmatowiona tym co się dzieje z moim ciałem. W wieku 10 lat, zaczęłam przybywać na wadzę, chociaż nie jadłam dużo i nie objadałam się. Kiedyś nadwaga mi nie przeszkadzała, jednak teraz staje się to dla mnie krępujące. W mojej rodzinie jest wiele otyłych osób. Moja prababcia, babcia, mama, siostra. Wszystko występuje u kobiet. Co dzień rano zjadam jedną kanapkę z margaryną i jakąś polędwicą, w szkole nie jem nic. Na objada zawsze zjadam jedno danie. Chochelka zupy, lub gałka ziemniaków, surówka i odrobina jakiegoś kotleta czy pieczeni. Na kolację jem jogurt naturalny, lub ryż z warzywami. Między posiłkami jej paprykę, lub marchew. Często jeżdżę na rowerze, rolkach, łyżwach, ale nie mogę schudnąć. Kilka razy udało mi się schudnąć nawet do ośmiu kilogramów, jednak moje szczęście trwało krótko. Kilogramy zawsze wracały. Boję się, że po tym jak schudnę, moja skóra będzie obwisła. Jak sobie z tym poradzić? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich Twój wzrost znajduje się w normie wieku, natomiast masa ciała znajduje się znacznie powyżej granicy normy.
Wskaźnik BMI sugeruje nadwagę.

W związku powyższym wskazana jest redukcja masy ciała.
Proces ten wymaga konsekwentnego postępowania, które powinno wiązać się ze zmianą stylu życia.
Należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki).
Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.
Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Podkreślić należy, że ma to być regularna aktywność np 3x w tygodni po ok 1 godzinie.

Tylko konsekwentne postępowanie pozwoli uzyskać dobre efekty oraz utrzymać je na dłuższą metę.