Przyrost wagi ciała po rzuceniu palenia papierosów

Witam. Mam 27 lat prawie rok temu rzuciłam papierosy i zaczęłam tyć z 73 kg wówczas obecnie waga wskazuje 90 kg przy wzroście 165 cm... jestem załamana. Mam pracę "siedzącą" pracuje 6 dni w tyg prawie po 12 godz. po powrocie do domu to nie chciało mi się ani ćwiczyć ani nic gotować więc albo coś jadłam na szybko albo nie.proszę o pomoc. nie wiem jak się zabrać za odchudzanie.ćwiczę ale to za mało bo efektów nie widać.doradźcie mi jak mam się odżywiać... z góry dziękuje za odpowiedź. pozdrawiam
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
W tym przypadku polecałabym rozpocząć pierwsze etapy odchudzania wraz z dietetykiem, który dostosowując indywidualnie plan żywieniowy, pomoże w stopniowej utracie masy ciała i wykształceniu prawidłowych nawyków żywieniowych.
Rzucenie palenia jest często przyczyną podjadania słodyczy lub innych kalorycznych przekąsek, które z kolei przyczyniają się do wzrostu masy ciała.
Dodatkowo siedzący tryb życia i nieregularność spożywania posiłków wpłynęły na nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej.
Warto wprowadzić modyfikacje żywieniowe, które pomogą zredukować powstały problem:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Aktywność fizyczna powinna być realizowana każdego dnia, minimum przez 25 minut.
Jednocześnie należy pamiętać, że utrata masy ciała jest procesem powolnym i warto uzbroić się w cierpliwość oraz wytrwałość.

0

Witam. Po rzuceniu palenia nasz metabolizm słabnie, dlatego trzeba stosować sposoby na jego zwiększenie. Najważniejsze są tu regularne ćwiczenia (minimum 3 razy w tygodniu po około 40 minut) oraz właściwe odżywianie. Nie może być jednak tak, że stosujemy dietę 1000 kcal, które de facto obniża nas metabolizm, a jeśli nie widać efektów wracamy do dawnego sposobu żywienia i np. do podjadania niezdrowych przekąsek oraz siedzącego trybu życia. Lepiej wprowadzić kilka drobnych zmian i stopniowo przyzwyczaić siebie i swój organizm do nieco innego sposobu życia. Owszem masa ciała będzie spadała wtedy wolniej, ale skuteczniej i nie będziemy również mieli ochoty na ciągłe odstępstwa od diety. Przeczytaj http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania i postaraj się wprowadzić opisane zmiany. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wzrost wagi ciała po rzuceniu palenia papierosów

2 lata temu rzucilam palenie wcale nie jem duzo a przytylam i nie moge zrzucic wagi ciala , chyba ze to juz wiek i soalanie jest zle / mam 68 lat/- ruch tez mam wzgledny poprzez prace i w domu i na dzialce - pozdrawiam serdecznie co robic ???Grazyna
KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu
Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn
54 poziom zaufania

Witam,
Potrzeba wiecej informacji i szczegolow.
Ciezko powiedziec, co moze byc przyczyna.
Zapraszam do konsultacji online.
pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wzrost wagi ciała po rzuceniu palenia

Mam 37 lat i od 2 m-cy przestałam palić .Waga w górę !!!! mam 158 cm wzrostu i ważę 61 kg (przytyłam ok 4 kg). Prowadzę dość aktywny tryb życia pracuję z dziećmi w przedszkolu ,a i po racy w domu sporo się ruszam prace w ogrodzie , spacery z psem , ograniczyłam słodkości , które uwielbiałam , pieczywo ciemne , jogurt , serek , owoce ,jem regularnie śniadanie , obiad ,wczesna kolacja czasem po kolacji jabłko lub jogurt , a waga i tak ani drgnie .Co jeszcze mogę zrobić by wrócić do starej wagi .
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o zrzucenie wagi to podstawą jest połączenie dobrze zbilansowanej diety i ćwiczeń. Czasami oprócz naszej codziennej aktywności trzeba włączyć specjalne treningi, które oprócz pobudzenia metabolizmu pozwolą nam kształtować sylwetkę. W diecie ważna jest nie tylko ilość kalorii, ale też rozłożenie składników odżywczych w ciągu dnia (np, na kolacje nie zajadamy się makaronem z sosem), godziny posiłków oraz ich objętość. Bardzo dobrze, że ograniczyła Pani słodkości, bo to puste kalorie, które oprócz cukru bardzo rzadko dostarczają nam jakiś korzyści. Przede wszystkim ważne jest jak dawno wprowadziła Pani zmiany w sposobie żywienia? Pierwsze efekty na wadze lub obwodach ciała powinna Pani dostrzec po 2-3 tygodniach, kiedy po fazie regulacji wkraczamy już we właściwe zrzucanie wagi.
Proponowałabym na pewno wprowadzenie nawet 10-15 minut dziennie
Ze swojej strony mogę zaproponować program dietetyczny stworzony przez naszą poradnie www.kalorynka.pl , gdzie ma Pani możliwość współpracy z dietetykiem.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty