Rak tarczycy i dieta

Witam!choruje na raka tarczycy i we wrześniu mam pojechać na kontrolę przed ,którą muszę być na diecie bez jodu.Wszędzie szukałam diet bez jodu bez skutku- nie wiem co mogę a czego nie mogę jeść oprócz soli , przetworów mlecznych, i ryb morskich. proszę o poradę

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Zalecam do czasu operacji wyeliminować lub znacznie ograniczyć produktu będące bogatym źródłem jodu.
Do najlepszych jego źródeł należą: tłuste ryby (węgorz, okoń, makrela, śledź, łosoś, sardynki) i owoce morza (tran, ostrygi, glony morskie takie jak morszczyn, listownica i krasnorosty oraz sinice takie jak np. spirulina.
Spośród produktów spożywczych najwięcej jodu zawierają: ziarna zbóż, ziemniaki, marchew, buraki i jaja.
Bogate w jod są także: cebula, czosnek, szpinak, pomidory, ananasy.
Niektóre zioła dostarczają stosunkowo dużo jodu, to przede wszystkim bylica, estragon, dziki bez czarny a także zielone orzechy włoskie.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Hashimoto- z czym to się je? http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/hashimoto-z-czym-to-sie-je.html?c=4