Rodzice się rozwodzą, a ja się tnę i z niczym już sobie nie radzę. Jak to zmienić?

No więc mam 14 lat i stwierdzoną depresję. Biorę leki, które przydzielił mi psychiatra, ale nic nie dają, więc słabo. Moi rodzice są wieśniakami, rozwodzą się, ostatnio nawet się pobili. Nie mam kompletnie siły na nic.

Nienawidzę siebie i swojej twarzy. Kiedy pierwszy raz się pocięłam poczułam się lepiej. Kiedyś nie wytrzymałam i powiedziałam wszystko siostrze, więc zaczęli mówić, że wszytko będzie OK itp., ale nic nie wychodzi. Leki nic nie dają, psycholog był bardziej szalony niż ja. Teraz walczę ze sobą żeby się nie pociąć (ostatnio robię to wciskając ostrze od temperówki jak najgłębiej i rozcinając w nadgarstku aby czuć jak największy ból, aż zacznę płakać). Nienawidzę siebie, swojej twarzy i swojego ciała.

Potrzebuję pomocy, bo nie wiem co już robić. Wielokrotnie łykałam mnóstwo tabletek, ale za słabo najwyraźniej, bo tylko mdlałam i budziłam się po jakimś czasie. Chciałabym już nigdy nie wychodzić z domu, albo żyć tak, żebym mogła obserwować innych, ale nikt nie widział mnie.

Witam!

Warto, żebyś opowiedziała psychiatrze o swoich problemach - zarówno o braku poprawy po lekach, nieakceptowaniu swojego wyglądu, autoagresji oraz myślach samobójczych.

Jesteś bardzo młodą osobą. Wiek dojrzewania powoduje dodatkowe komplikacje i problemy. Elementem, który ciężko jest Ci zaakceptować jest Twój wygląd, ciało. Ono jednak teraz zmienia się, dojrzewasz i nabierasz kobiecych kształtów. Dla psychiki jest to bardzo trudny okres. Dodatkowo Twój stan pogarsza sytuacja rodzinna.

Ciężko jest walczyć z chorobą nie mając wsparcia w najbliższych. Mów o tym, że potrzebujesz pomocy. Rodzice mają obowiązek dbania o Twoje zdrowie niezależnie od ich sytuacji życiowej.

Może spróbuj poszukać innego psychologa, jeśli poprzedni nie był dla Ciebie odpowiedni. Każdy psycholog jest tylko człowiekiem, dlatego znajdź dla siebie kogoś, kto będzie Ci odpowiadał pod względem osobowości i metod pracy. Wtedy będziesz mogła osiągnąć dobre rezultaty w poprawie samopoczucia i nastawienia do świata.

Polecam również korzystanie z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Ta linia jest ogólnopolska i bezpłatna. Będziesz mogła dowiedzieć się więcej, jak sprawnie radzić sobie z problemami, co i gdzie możesz jeszcze zrobić w swojej sprawie oraz otrzymać wsparcie.

Nie bój się szukać pomocy. To nie jest poniżanie się, są problemy z którymi nie da się wygrać samotnie. Twoje problemy są bardzo trudne, dlatego potrzebujesz specjalistycznej pomocy i opieki. Wtedy możesz odmienić swoje życie.

Pozdrawiam