Jak mam zmienić swój charakter? Jak sobie radzić z problemami?

Witam, Mam 15 lat i mam pewien problem, uważam, że do niczego się nie nadaję i chciałabym to zmienić. Chodzi o to, że mam słaby charakter jestem bardzo wrażliwa, nie potrafię być obojętna, czuję się i myślę tak o sobie, jakbym miała niską samoocenę. Gdy mi na czymś zależy to nie potrafię tego odpuścić, nie umiem być obojętną, często się załamuję, nerwy nie pozwalają mi się za dobrze uczyć. Mam problemy z byłym chłopakiem, na którym wciąż mi zależy, ale nie mogę sobie go odpuścić. W dodatku moja mama jest ciężko chora. Jestem nerwową dziewczyną i nie potrafię sobie radzić z problemami, często płaczę, moje życie się wali, nie potrafię tego zmienić, nie potrafię sobie tłumaczyć i jakoś radzić z nerwami :(. Nikt o tym nie wie, dlatego też nie chcę iść do psychologa, bo stwierdziłam, że i tak nic nie powiem, a to w niczym mi nie pomoże, po prostu nie jestem aż tak otwartą dziewczyną, żeby mówić o swoim życiu. Pomóżcie, doradźcie mi - jak sobie z tym mam radzić? Jak mogę zmienić się dla siebie i bliskich, jak zmienić charakter? Co mam zrobić z nerwami? Proszę o wyrozumiałość i pomoc. Będę bardzo wdzięczna.

Witam!
Masz wiele problemów, a mimo to starasz się dusić je w sobie. Możesz trwać w swoim postanowieniu o niewyrażaniu tego, co czujesz. Nie sądzę jednak, żeby pomogło Ci to w przezwyciężaniu trudności i problemów. Ludzie są istotami społecznymi. Jedną z pozytywnych cech takiego życia jest możliwość korzystania z pomocy i wsparcia innych osób w trudnych chwilach. Jednak jest to Twój wybór i Twoja decyzja, czy będziesz chciała dzielić się problemami i uzyskiwać pomoc.
Jeśli chcesz pracować nad swoją samooceną oraz nad cechami charakteru, to polecam poradniki psychologiczne (dostępne w większości księgarni) oraz materiały zamieszczone w Internecie. W tego rodzaju pomocach znajdziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również ćwiczenia, które możesz wykonywać samodzielnie.
Zachęcam Cię także do korzystania z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111). Może w ten sposób przekonasz się, że można mówić o swoich problemach i uzyskiwać dzięki temu wsparcie i pomoc. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, dlatego sądzę, że warto spróbować.

Pozdrawiam