Rozbieżność w wynikach badań wzroku

Witam, ostatnio na wizycie u okulisty badanie komputerowe wykazało, że stopień cylindra OL wynosi 105 (podobny wynik uzyskany również badaniem na rozszerzonych źrenicach), natomiast w trakcie dobierania szkieł okazało się, że znacznie lepiej widzę w osi 50. Lekarz stwierdził, że jest to duża rozbierzność i pierwszy raz się z tym spotkał i nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Czy faktycznie jest to odosobniony przypadek? Jaka może być tego przyczyna?

Witam. Nie jest to odosobniony przypadek. Tak czasami się zdarza, zwłaszcza jesli dobór okularów jest odroczony w czasie od badania refrakcji. Najdokładniejszą metodą badania astygmatyzmu jest keratografia komputerowa lub keratometria Javala, a nie autorefraktometria. Dlatego lekarz dobierając okulary sprawdza wynik autorefraktometrii i koryguje ewentualne rozbiezności.