Rozmowa z osobą po pęknięciu tętniaka mózgu

Mojemu bratu pękł tętniak w mózgu. Ledwo przeżył. Rusza rękoma i nogami, mówi ale ma kłopoty z pamięcią. Przez chwilę mówi normalnie, ale zaraz opowiada o jakiś historiach, które np, wydarzyły się w jakiś książkach/filmach a opowiada je jakby sam je przeżył. Jak z nim rozmawiać? Mówić mu, że to się nie wydarzyło czy drążyć temat, żeby np. ćwiczyć mózg? Lekarz mówił że ma uszkodzony ośrodek logicznego myślenia, ale tak trudno coś wyciągnąć od lekarzy, w ogóle nie chcą rozmawiać. Więcej nie wiem.

Proszę z bratem rozmawiać, czytać, opowiadać o znanych i przyjemnych mu rzeczach. Proszę też mobilizować go do rozmowy, to może być krótka odpowiedź na pytanie, nawet " tak/nie" .
Te dziwne opowieści nazywa się konfabulacjami,biorą się stąd że brat ma luki pamięciowe pomiędzy wydarzeniami rzeczywistymi i te luki wypełnia tm co mu się kojarzy, trochę pamięta skądś zna itd ... W ten sposób powstają dziwne opowieści.
Takie zaburzenia z czasem się zmniejszają. Trudno prorokować czy ustąpią zupełnie.

Tak jak podstawą usprawniania ruchowego są ćwiczenia tak podstawą usprawniania funkcji poznawczych są ich ćwiczenia, tj ćwiczenie mowy , pamięci, kojarzenia. Dobrze byłby skontaktować się z neuropsychologiem, który ukierunkuje w jaki sposób postępować.