Witam, Rzeczywiście, pojawienie się siniaka mogło świadczyć o naderwaniu mięśnia, jednak w związku z brakiem badania USG bezpośrednio po urazie nie można już w tym momencie potwierdzić rozpoznania. Jeżeli obecnie nie ma problemów z chodzeniem, to z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć groźniejszy uraz ścięgna Achillesa. W przypadku naderwania mięśnia istotne znaczenie ma unieruchomienie i późniejsza rehabilitacja. Po roku od kontuzji leczenie nie ma już sensu, gdyż tkanka mięśniowa zregenerowała się. Jeżeli wcześniej, w związku z dolegliwościami bólowymi ruchomość nogi była ograniczana, to mogło dojść do niewielkich zaników mięśniowych. Obecnie mogę zalecić jedynie unikanie przeciążeń i stopniowanie wysiłku. Kontuzja ma szansę się odnowic, zwłaszcza, że kontynujesz uprawanie tego samego rodzaju sportu i dochodzi do podobnych przeciążeń - zregenerowany po naderwaniu mięsień zawsze będzie bardziej podatny na ponowne naderwanie. W związku z dolegliwościami bolowymi pomocne może byc stosowanie żelu przeciwbólowego, np Fastum (dostępny na receptę)
Dzień dobry
Po przebyciu takiej kontuzji, stan mięśnia jest inny niż normalnie. Jeśli chce Pan dalej grać i uprawiać sport - warto pracować nad właściwą elastycznością oraz wzmocnieniem naderwanego mięśnia. Fizjoterapeuta pokaże Panu właściwe ćwiczenia rozciągające i zademonstruje trening ekscentryczny - brzmi to tajemniczo - ale nie są to bardzo skomplikowane ćwiczenia i można wykonywać je samemu w domu. Taki trening jest najlepszym narzędziem profilaktycznym.
Pozdrawiam,
Mikołaj Krekora
http://proreh.pl/
Częstą kontuzją przy bieganiu, a szczególnie przy sprincie jest uszkodzenie mięśnia dwugłowego uda. Naciągnięcie spowodowane jest uszkodzeniem włókien mięśniowych. Do uszkodzeń najczęściej dochodzi w tym miejscu, gdzie mięsień przechodzi w ścięgno. To właśnie w tym miejscu struktura tkanki zmienia się z miękkiej i elastycznej w włóknistą i twardą. O tym, jak głębokie jest uszkodzenie mięśnia, świadczy stopień uszkodzonych włókien. Różnicę między naderwaniem a naciągnięciem określa też właśnie ten parametr. Wyróżnia się trzy stopnie uszkodzenia mięśnia.
I stopień uszkodzenia mięśnia z rozerwaniem niewielkiej ilości (do 5%) włókien to naciągnięcie;
II stopień to naderwanie mięśnia – uszkodzonych jest pond 5 proc. włókien mięśniowych;
III stopień to całkowite przerwanie ciągłości tkanki mięśniowej, czyli zerwanie mięśnia.
O tym jak bardzo uszkodzony jest mięsień mówi badanie usg. W Pana przypadku niestety nie zostało ono wykonane bezpośrednio po kontuzji. Szkoda, ze w Pana przypadku nie była po kontuzji przeprowadzona rehabilitacja, bo jej brak zwiększa prawdopodobieństwo ponownego urazu o 50-70 proc.
Jeśli chodzi o ryzyko ponownej kontuzji, to można jej zapobiec poprzez wykonywanie ćwiczeń rozciągających i rozgrzewki przed każdym treningiem. warto pamiętać o zabiegach regenerujących mięśnie, takich jak masaż wykonywany przez terapeutę , zimnym prysznicu lub kąpieli. Trzeba też zadbać o odpowiednią pozycję ciała, tak aby nie doprowadzać do przewagi niektórych grup mięśniowych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Uszkodzenie mięśnia czworogłowego uda po pływaniu – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co robić w przypadku naciągnięcia mięśnia dwugłowego uda? – odpowiada Dr n. med. Maciej Kasparek
- Ból mięśnia i ścięgna po kontuzji – odpowiada Dr n. med. Piotr Żbikowski
- Mięsień dwugłowy uda a ćwiczenia po urazie kręgosłupa – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból wewnętrznej strony uda po ćwiczeniach – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Nadciągnięty mięsień dwugłowy uda – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Czy można odtworzyć naderwane mięśnie? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak sobie pomóc po kontuzji mięśnia dwugłowego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Mięsień płaszczkowaty a postępowanie przy kontuzji – odpowiada Lek. Rafał Mikusek
artykuły
Mięsień dwugłowy uda - budowa, funkcje i urazy
Mięsień dwugłowy uda znajduje się w tylnej części
Ścięgno - budowa, funkcje i najczęstsze urazy
Ścięgno to włóknista struktura o srebrzysto-białej
Zerwany mięsień - objawy, przyczyny, leczenie i odszkodowanie
Zerwany mięsień to poważny uraz, który oznacza prz