Naderwanie mięśnia dwugłowego uda a ryzyko kontuzji

Witam serdecznie mam na imie Grzegorz Jestem piłkarzem amatorem. Rok temu naderwałem mięsień dwugłowy uda w lewej nodze. Mysle, ze naderwanie mięśnia było dosyć silne, ponieważ na nodze ukazał się siniak. Mialem długą przerwę w grze i treningach ale też nie leczyłem w jakiś specjalny sposób tej nogi. Używałem maści, o której przeczytałem, że dobrze działa na naderwane mięśnie, i to wszystko. Nie bylem u lekarza. Teraz po roku zacząłem intensywnie grac i trenować i czuje ten wcześniej naderwany mięsień dosyć mocno a zwłaszcza po wysiłku. Boje się o odnowienie kontuzji. Mogę ja leczyć w jakiś sposób czy juz jest za późno? Co mogę zrobić żeby zminimalizować ryzyko? Czy to, że nie byłem lekarza wtedy wpłynie na moje zdrowie już na zawsze? Czy naderwany mięsień dwugłowy uda można wyleczyc, nawet po tak długim czasie? Z góry dziekuje za odpowiedz pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, Rzeczywiście, pojawienie się siniaka mogło świadczyć o naderwaniu mięśnia, jednak w związku z brakiem badania USG bezpośrednio po urazie nie można już w tym momencie potwierdzić rozpoznania. Jeżeli obecnie nie ma problemów z chodzeniem, to z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć groźniejszy uraz ścięgna Achillesa. W przypadku naderwania mięśnia istotne znaczenie ma unieruchomienie i późniejsza rehabilitacja. Po roku od kontuzji leczenie nie ma już sensu, gdyż tkanka mięśniowa zregenerowała się. Jeżeli wcześniej, w związku z dolegliwościami bólowymi ruchomość nogi była ograniczana, to mogło dojść do niewielkich zaników mięśniowych. Obecnie mogę zalecić jedynie unikanie przeciążeń i stopniowanie wysiłku. Kontuzja ma szansę się odnowic, zwłaszcza, że kontynujesz uprawanie tego samego rodzaju sportu i dochodzi do podobnych przeciążeń - zregenerowany po naderwaniu mięsień zawsze będzie bardziej podatny na ponowne naderwanie. W związku z dolegliwościami bolowymi pomocne może byc stosowanie żelu przeciwbólowego, np Fastum (dostępny na receptę)

Dzień dobry

Po przebyciu takiej kontuzji, stan mięśnia jest inny niż normalnie. Jeśli chce Pan dalej grać i uprawiać sport - warto pracować nad właściwą elastycznością oraz wzmocnieniem naderwanego mięśnia. Fizjoterapeuta pokaże Panu właściwe ćwiczenia rozciągające i zademonstruje trening ekscentryczny - brzmi to tajemniczo - ale nie są to bardzo skomplikowane ćwiczenia i można wykonywać je samemu w domu. Taki trening jest najlepszym narzędziem profilaktycznym.

Pozdrawiam,
Mikołaj Krekora
http://proreh.pl/

Magdalena Mroczek

Częstą kontuzją przy bieganiu, a szczególnie przy sprincie jest uszkodzenie mięśnia dwugłowego uda. Naciągnięcie spowodowane jest uszkodzeniem włókien mięśniowych. Do uszkodzeń najczęściej dochodzi w tym miejscu, gdzie mięsień przechodzi w ścięgno. To właśnie w tym miejscu struktura tkanki zmienia się z miękkiej i elastycznej w włóknistą i twardą. O tym, jak głębokie jest uszkodzenie mięśnia, świadczy stopień uszkodzonych włókien. Różnicę między naderwaniem a naciągnięciem określa też właśnie ten parametr. Wyróżnia się trzy stopnie uszkodzenia mięśnia.
I stopień uszkodzenia mięśnia z rozerwaniem niewielkiej ilości (do 5%) włókien to naciągnięcie;
II stopień to naderwanie mięśnia – uszkodzonych jest pond 5 proc. włókien mięśniowych;
III stopień to całkowite przerwanie ciągłości tkanki mięśniowej, czyli zerwanie mięśnia.

O tym jak bardzo uszkodzony jest mięsień mówi badanie usg. W Pana przypadku niestety nie zostało ono wykonane bezpośrednio po kontuzji. Szkoda, ze w Pana przypadku nie była po kontuzji przeprowadzona rehabilitacja, bo jej brak zwiększa prawdopodobieństwo ponownego urazu o 50-70 proc.

Jeśli chodzi o ryzyko ponownej kontuzji, to można jej zapobiec poprzez wykonywanie ćwiczeń rozciągających i rozgrzewki przed każdym treningiem. warto pamiętać o zabiegach regenerujących mięśnie, takich jak masaż wykonywany przez terapeutę , zimnym prysznicu lub kąpieli. Trzeba też zadbać o odpowiednią pozycję ciała, tak aby nie doprowadzać do przewagi niektórych grup mięśniowych.