Samodzielne odstawienie antybiotyku Amoksiklav na zapalenie gardła

Witam mam pytanie. Lekarz przepisał mi na stan zapalny gardła antybiotyk amoksakliv, który miałam przyjmować co osiem godzin po jednej tabletce. Pierwszą dawkę wzięłam zaraz po przyjściu od lekarza, na drugi dzień wzięłam  dwie tabletki i odstawiłam przyjmowanie antybiotyku, ponieważ poczułam się lepiej. Ja bardzo sceptycznie podchodzę do brania wszelkich antybiotyków, gdyż boję się skutków ubocznych i po prostu nie chcę się faszerować lekami. Czy jak odstawiłam antybiotyk to choroba może powrócić? Proszę o odpisanie. Ala

Proszę pani, jeśli lekarz zalecił antybiotyk to znaczy, że podejrzewał infekcję bakteryjną. Mógł oczywiście się pomylić, bo rozróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej łatwe nie jest. Zakładając jednak, że się nie pomylił to trzeba antybiotyk brać w przepisanej dawce koniecznie przez określoną liczbę dni. Zwykle jest to 5-10 dni. Są wyjątki (azytromycyne bierzemy tylko 3 dni). Jeśli bierze się króce,j tak jak pani, to naraża się pani na nawrót infekcji. Krótka terapia sprzyja również występowaniu oporności bakterii na antybiotyk, a to znaczy, że wznowa choroby może być groźniejsza niż choroba pierwotna.

witam, to już lepiej było nie brać wogóle... tym sposobem sprawiła Pani, że te patogeny nabierają odpornosci na ten antybiotyk (była za niska dawka i za krótki czas stosowania) i np.ktoś kto od Pani by się zaraził może już nie być wrażliwy na ten, tylko trzeba będzie dać inny, mocniejsz antybiotyk itd. tak postępując należy się liczyć z tym, że za jakiś czas nie będzie nas czym leczyć bo bakterie będą odporne na znane antybioyki. Pani osobiście niczym to nie grozi w chwili obecnej, najwyżej ma Pani niedoleczoną infekcje. pozdr

Nie jest to roztropne, najkrótszy czs antybiotykoterapii to 5-7 dni. Proponuję wykonać wymazy z migdałków i gardła ( na czczo ) i pójść do innego laryngologa. Mogę polecić prof. Stanisława Bienia z Kielc.

Magdalena Mroczek

Bardzo ważne w przypadku przyjmowania antybiotyku jest przyjmowanie go zgodnie ze wskazówkami lekarza. W zależności od rodzaju zakażenia, rodzaju bakterii i stanu klinicznego pacjenta, to lekarz wyznacza jak długo i w jakiej dawce powinien być stosowany antybiotyk. Najkrócej antybiotyki przyjmuje się 3 -5 dni.

Jednym z najczęstszym błędów przy antybiotykoterapii jest jej przedwczesne odstawienie. Zdarza się, że pacjenci odstawiają antybiotyk od razu, gdy poczują poprawę kliniczną. Jest to jednak duży błąd. Bakterie nie ulegają wcale śmierci po tak krótkim czasie. Wbrew przeciwnie. Dochodzi do ich namnażania i wzrostu antybiotykooporności. Istnieje duża szansa na to, że infekcja nawróci.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, to uważa się, że antybiotyk należy stosować do momentu, kiedy pozytywy z jego przyjmowania przeważają nad skutkami ubocznymi. Czy działania niepożądany wystąpiły u Pani? Część działań ubocznych np. ze strony układu pokarmowego można zredukować poprzez stosowanie preparatów osłonowych.

Na ulotkach leków podane są wszystkie działania niepożądane, które wystąpiły u grupy badanej. Nie znaczy to jednak, że wszystkie one wystąpią u Pani.

Jeśli nastąpi nawrót infekcji proszę zwrócić się do lekarza i przyjąć pełny cykl antybiotykoterapii, zgodnie z zaleceniami lekarza. Alternatywnie może Pani już teraz wykonać wymaz z migdałków i z gardła i udać się z wynikiem do lekarza. Jeśli pojawią się działania niepożądane w przebiegu stosowania antybiotyku, może Pani wtedy zwrócić się do lekarza i antybiotyk zostanie zmieniony.