Seksualność a terapia psychologiczna

Czy psychoterapeuta ma prawo zadawać pytania o moją seksualność? Nie poruszyłam tego tematu, ale on sam zadał pytanie o mężczyzn przy okazji omawiania relacji z ludźmi, a później na temat mojej seksualności i jej wyrażania, a także moje postrzeganie siebie w tym świetle.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Psychoterapeuta ma prawo zadawać pytania o seksualność klienta w ramach wywiadu diagnostycznego ( zależnie od podejścia terapeutycnzego mogą to być 1-3 wizyt o charakterze diagnostycznym). Wiele problemó emocjonalnych w istotny sposób łączy się z ew. dysfunkcjami seksualnymi. Dodatkowo praca nad relacjami z ludzmi to takze praca nad relacjami z płcią przeciwną i figurą rodzica płci przeciwnej. Zatem pytania o seksualność mogą się pojawićw kontekście diagnozy. Natomiast jeżeli Pani nie sygnalizowała problemó natury seksualnej, zgłaszając się na terapię, to ponowne wracanie do kwestii seksualności w kolejnych sesjach, nie powinno być podejmowane przez terapeutę. Terapeuta nie powinien także "wprowadzać do sesji" tematyki seksualności, która nie wynika bezpośrednio z przebiegu sesji. Warto chyba takze podkreślić, że całkowicie zabronione jest ( z punktu widzenia etyki zawodowej ) jakiekolwiek przekraczanie granic fizycznych ze strony terapeuty wobec pacjenta (wchodzi w grę jedynie uścisk dłoni na powitanie). Szkoda, że nie poruszyła Pani tej kwestii podczas sesji z terapeutą ( wątku, że pytania o seksualność naruszją Pani intymność). Myśle jednak, że warto wrócić do tego tematu podczas kolejnej sesji terapeutycznej

0

Dzień dobry.

Seksualność człowieka jest nieodłączną jego "częścią", dlatego pytania psychoterapeuty należałoby uznać za jak najbardziej uzasadnione - tym bardziej - że, jak sama Pani opisała zadane były w kontekście relacji z ludźmi oraz wyrażania i postrzegania siebie.
Warto też dodać, że jeżeli z jakiegoś powodu uważa Pani, że mimo wszystko rozmowy o tej sferze Panią krępują bądź budzą niepokój, należałoby po prostu powiedzieć o tym terapeucie.

Pozdrawiam.

0

Seksualność jest ważną częścią zycia. Pani stosunek do tej części może wpływac na relacje z innymi, na emocje i ogólny dobrostan. Pytania o tę część życia mogą więc padać, niemniej jesli czuje się Pani niekomfortowo odpowiadając na nie czy tez odczuwa Pani dyskomfort z powodu sposobu w jaki sa one zadawane- dobrze by było otwarcie powiedzieć o tym terapeucie zwracając uwagę na emocje jakie budzą one w Pani.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty