Psychoterapeuta ma prawo zadawać pytania o seksualność klienta w ramach wywiadu diagnostycznego ( zależnie od podejścia terapeutycnzego mogą to być 1-3 wizyt o charakterze diagnostycznym). Wiele problemó emocjonalnych w istotny sposób łączy się z ew. dysfunkcjami seksualnymi. Dodatkowo praca nad relacjami z ludzmi to takze praca nad relacjami z płcią przeciwną i figurą rodzica płci przeciwnej. Zatem pytania o seksualność mogą się pojawićw kontekście diagnozy. Natomiast jeżeli Pani nie sygnalizowała problemó natury seksualnej, zgłaszając się na terapię, to ponowne wracanie do kwestii seksualności w kolejnych sesjach, nie powinno być podejmowane przez terapeutę. Terapeuta nie powinien także "wprowadzać do sesji" tematyki seksualności, która nie wynika bezpośrednio z przebiegu sesji. Warto chyba takze podkreślić, że całkowicie zabronione jest ( z punktu widzenia etyki zawodowej ) jakiekolwiek przekraczanie granic fizycznych ze strony terapeuty wobec pacjenta (wchodzi w grę jedynie uścisk dłoni na powitanie). Szkoda, że nie poruszyła Pani tej kwestii podczas sesji z terapeutą ( wątku, że pytania o seksualność naruszją Pani intymność). Myśle jednak, że warto wrócić do tego tematu podczas kolejnej sesji terapeutycznej
Dzień dobry.
Seksualność człowieka jest nieodłączną jego "częścią", dlatego pytania psychoterapeuty należałoby uznać za jak najbardziej uzasadnione - tym bardziej - że, jak sama Pani opisała zadane były w kontekście relacji z ludźmi oraz wyrażania i postrzegania siebie.
Warto też dodać, że jeżeli z jakiegoś powodu uważa Pani, że mimo wszystko rozmowy o tej sferze Panią krępują bądź budzą niepokój, należałoby po prostu powiedzieć o tym terapeucie.
Pozdrawiam.
Seksualność jest ważną częścią zycia. Pani stosunek do tej części może wpływac na relacje z innymi, na emocje i ogólny dobrostan. Pytania o tę część życia mogą więc padać, niemniej jesli czuje się Pani niekomfortowo odpowiadając na nie czy tez odczuwa Pani dyskomfort z powodu sposobu w jaki sa one zadawane- dobrze by było otwarcie powiedzieć o tym terapeucie zwracając uwagę na emocje jakie budzą one w Pani.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Sesje terapeutyczne a emocje – odpowiada Mgr Krystyna Kozłowska
- Przeżywanie skrajnych emocji na terapii – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zmiana psychologa w trakcie terapii? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Czy miało tu miejsce zjawisko przeniesienia? – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski
- Emocje terapeuty podczas terapii – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Zagubienie i niezrozumienie przy terapii – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Rozmowa o masturbacji z psychoterapeutą – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Brak efektów terapii psychodynamicznej – odpowiada Mgr Malwina Huńczak
- Podjęcie pracy a terapia psychoanalityczna – odpowiada mgr Adam Zajączkowski
- Jak przetrwać kryzys na terapii? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
artykuły
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Fakty i mity dotyczące psychoterapii
Na czym polega psychoterapia? Terapia polega na ro
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy