Seksualność a terapia psychologiczna

Czy psychoterapeuta ma prawo zadawać pytania o moją seksualność? Nie poruszyłam tego tematu, ale on sam zadał pytanie o mężczyzn przy okazji omawiania relacji z ludźmi, a później na temat mojej seksualności i jej wyrażania, a także moje postrzeganie siebie w tym świetle.

Psychoterapeuta ma prawo zadawać pytania o seksualność klienta w ramach wywiadu diagnostycznego ( zależnie od podejścia terapeutycnzego mogą to być 1-3 wizyt o charakterze diagnostycznym). Wiele problemó emocjonalnych w istotny sposób łączy się z ew. dysfunkcjami seksualnymi. Dodatkowo praca nad relacjami z ludzmi to takze praca nad relacjami z płcią przeciwną i figurą rodzica płci przeciwnej. Zatem pytania o seksualność mogą się pojawićw kontekście diagnozy. Natomiast jeżeli Pani nie sygnalizowała problemó natury seksualnej, zgłaszając się na terapię, to ponowne wracanie do kwestii seksualności w kolejnych sesjach, nie powinno być podejmowane przez terapeutę. Terapeuta nie powinien także "wprowadzać do sesji" tematyki seksualności, która nie wynika bezpośrednio z przebiegu sesji. Warto chyba takze podkreślić, że całkowicie zabronione jest ( z punktu widzenia etyki zawodowej ) jakiekolwiek przekraczanie granic fizycznych ze strony terapeuty wobec pacjenta (wchodzi w grę jedynie uścisk dłoni na powitanie). Szkoda, że nie poruszyła Pani tej kwestii podczas sesji z terapeutą ( wątku, że pytania o seksualność naruszją Pani intymność). Myśle jednak, że warto wrócić do tego tematu podczas kolejnej sesji terapeutycznej

Dzień dobry.

Seksualność człowieka jest nieodłączną jego "częścią", dlatego pytania psychoterapeuty należałoby uznać za jak najbardziej uzasadnione - tym bardziej - że, jak sama Pani opisała zadane były w kontekście relacji z ludźmi oraz wyrażania i postrzegania siebie.
Warto też dodać, że jeżeli z jakiegoś powodu uważa Pani, że mimo wszystko rozmowy o tej sferze Panią krępują bądź budzą niepokój, należałoby po prostu powiedzieć o tym terapeucie.

Pozdrawiam.

Seksualność jest ważną częścią zycia. Pani stosunek do tej części może wpływac na relacje z innymi, na emocje i ogólny dobrostan. Pytania o tę część życia mogą więc padać, niemniej jesli czuje się Pani niekomfortowo odpowiadając na nie czy tez odczuwa Pani dyskomfort z powodu sposobu w jaki sa one zadawane- dobrze by było otwarcie powiedzieć o tym terapeucie zwracając uwagę na emocje jakie budzą one w Pani.