Czy miało tu miejsce zjawisko przeniesienia?

Dzień dobry, jakiś czas temu chodziłam na terapię do psychoterapeuty. Czytałam, że zachodzi często zjawisko przeniesienia i pacjenci zakochują się w terapeutach. Chyba wystąpiło ono także u mnie i nie potrafię sobie z tym poradzić. Od kilku miesięcy nie chodzę na terapię i nie zdradziłam terapeucie dlaczego przerwałam terapię. Niestety uczucie nie mija, wręcz przeciwnie. Bardzo proszę o jakieś porady. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Przeniesienie jest to (w ogromnym uproszczeniu) przeżycie osoby terapeuty jak osoby ze swojej przeszłości. Zjawisko to jest integralną częścią długotrwałych terapii. Niektórzy pacjenci rozwijają intensywniej przeniesienie inni potrzebują na to wiele czasu. Zakochanie się w swoim terapeucie może oznaczać wiele rożnych rzeczy. Przeniesienie ppwinnp być omówione w trakcie terapii, jeśli nie potrafi Pani tego zrobić ze swoim poprzednim terapeutą zachęcam do kontynuowania tego wątku w kolejnej relacji terapeutycznej.

Witam, takie sytuacje się zdarzają w relacji terapeutycznej. W trakcie sesji pojawiają się różne emocje związane z procesem terapii. Terapeuta poświęca nam swoją uwagę, czas, traktuje nas z szacunkiem, zrozumieniem, możliwe że pojawiło się zjawisko przeniesienia. Pojawia się uczucie wdzięczności, czasem fascynacji. Warto było podzielić się z terapeutą swoim uczuciami, aby podjąć świadomą decyzję o zmianie terapeuty, zastanowienia się czemu to uczucie się pojawiło, z czym jest związane, co się takiego wydarzyło. Jeżeli wciąż zastanawia się Pani nad tą sytuacją warto skorzystać z konsultacji z psychologiem. Jeżeli obawia się Pani że ponownie może zaangażować się uczuciowo, może skorzystać z pomocy terapeuty tej samej płci. Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

WItam, rzeczywiście zakochiwanie siże etyka n'ę w swoim terapeucie zdarza się i to wcale nie tak rzadko. Abstrachując od tego, że etyka zabranie psychoterapeucie wchodzić związki z pacjentami obciąża to w tak duży sposśb proces terapeutyczy, że lepiej zmienić psychoterapetę na psychoterapeutkę.
Pozdrawiam