Czy mogę odczuwać takie emocje?

Czy podczas terapii mogą mieć miejsce przeniesienia dotyczące więcej niż jednej osoby? Tzn. mogę się czuć względem psychoterapeutki tak jak kiedyś czułam się względem mojego tyrana ze szkoły, a innym razem mogę mieć uczucia do niej takie jak kiedyś miałam do mojej mamy? Jestem w trakcie oczekiwania na NFZ-owską psychoterapię, także nie wiem jeszcze tego z autopsji
KOBIETA, 25 LAT 4 miesiące temu

Witam,

Tak, podczas terapii można mieć przeniesienia dotyczące więcej niż jednej osoby. Przeniesienie to zjawisko, w którym pacjent przenosi na terapeutę uczucia, myśli i zachowania, które pierwotnie odczuwał do innych ważnych osób z jego życia.

Wobec terapeutki można odczuwać uczucia negatywne, takie jak lęk, złość czy poczucie zagrożenia, jak i uczucia pozytywne, takie jak miłość, poczucie bezpieczeństwa czy akceptacji: Te uczucia mogą być związane z różnymi osobami z Pani przeszłości, lecz nie tylko, mogą to być oryginalne uczucia do terapeutki lub kompilacje uczuć z przeniesienia i oryginalnych.

Przeniesienie jest naturalnym zjawiskiem, które może się pojawić w trakcie terapii. Jest to okazja dla pacjenta, aby zrozumieć swoje uczucia i relacje z innymi ludźmi.

Jeśli jesteś świadomy swoich przeniesień, może to pomóc w ich zrozumieniu i przepracowaniu. Należy rozmawiać o tym z terapeutką, ona może i powinna pomóc w analizie tych uczuć i relacji.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmu psychologicznego przeniesienia:

Nie jesteś jedyną osobą, która doświadcza przeniesienia w trakcie terapii.

Pamiętaj, że przeniesienie to normalne zjawisko, które może być wykorzystane w celach terapeutycznych.

Obserwuj swoje myśli i uczucia podczas sesji terapeutycznych.

Zastanów się, czy przypominają one Ci jakieś uczucia, które kiedyś odczuwałaś w stosunku do innych osób.

Nie miej oporów rozmawiać z terapeutką o swoich przeniesieniach; terapeutka jest wyuczona jak pomagać w rozwiązywaniu problemów związanych z przeniesieniami.

Bądź cierpliwa w pracy ze sobą, przepracowanie przeniesienia może być długotrwałe.

Pozdrawiam M Bakun.