Silny strach przed pająkami

Witam, od zawsze bałam się pająków, jednakże ten strach był lekki- ograniczało się to do odskoczenia od zwierzaka i zabicia go (czasami bez tego). Ostatnio się to pogłębia, gdy w moim pokoju natknę się na owego, nawet po dłuższej chwili od zabicia go moje serce bije szybciej, a całe ciało drży. Nie jestem też w stanie zasnąć w tym pokoju. Nie mogę oglądać nawet obrazków przedstawiających te stworzenia. Czy jest jakiś inny sposób oprócz terapii, aby przynajmniej zniwelować ten strach? Karolina

Witam Panią
Zadaje Pani ważne pytanie czy można zniwelować strach przed pająkami czymś innym niż terapia. Można spróbować treningu behawioralnego, gdzie Pani przy pomocy specjalisty będzie pokonywać kolejne kroki w opanowywaniu lęku przed pająkami, ale to też jest rodzaj terapii. Z lękiem można sobie poradzić, jest on do opanowania.
Anna Suligowska

Dzień dobry!

Terapia poznawczo-behawioralna jest stosunkowo krótkotrwała i opiera się o praktyczne, konkretne ćwiczenia, związane z oswajaniem lęku, zmienianiem swojego utrwalonego sposobu myślenia, trenowania nowych zachowań. Polecam taki wybór.

Pozdrawiam!