Skuteczna dieta odchudzająca

Witam weże 57 kg przy wzroście 159 strasznie źle się czuje . Bardzo bym chciala schudnąć 5-6 kg w miesiąć . Dostosuje się do każdej diety byle by tyllko mi to pomoglo , z gory dziekuje
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Najskuteczniejszą dietą i jednocześnie najzdrowszą, jest wprowadzenie aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania.
Jednocześnie nie można oczekiwać natychmiastowych efektów - jeśli błędne nawyki żywieniowe kształtowaliśmy latami, pozbycie się ich skutków również wymaga czasu. Niebezpieczna jest natomiast bardzo duża utrata masy ciała w krótkim czasie (spowodowana skrajnie małą podażą energii) gdyż prowadzi najczęściej do niedoborów składników pokarmowych i efektu jo-jo.
Na początek najlepiej zacząć od wprowadzenia regularności posiłków- najlepiej 4lub 5 dziennie w równomiernych odstępach czasowych. Dzięki temu organizm ureguluje metabolizm a towarzyszące uczucie sytości zapobiegnie podjadaniu.
Jako źródła węglowodanów najlepiej wybierać - pełnoziarniste pieczywo, makaron razowy, brązowy ryż, płatki owsiane ,razowe, otręby, kasze,warzywa
Jako źródła białka: chude mięso, ryby, mleko i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu
Jako źródła tłuszczu - oleje roślinne - oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, lniany
Z diety powinny zostać całkowicie wykluczone słodycze w każdej formie (również napoje słodzone), kaloryczne przekąski (chipsy, paluszki itp.), żywność przetworzona i fast food-y.
Słodycze można zastąpić owocami.
W ten sposób organizm uzyska wszelkie niezbędne składniki odżywcze.
Warto zadbać również o codzienną aktywność fizyczną, gdyż odgrywa ona kluczową rolę w utracie masy ciała.