Odchudzanie u 16-latki i najlepsza dieta

Witam. Mam 16 lat. Ważę 71 kg przy wzroście 175 cm. Chciałabym zrzucić 8-10 kg. Jaką dietę powinnam stosować, aby ich się pozbyć? Zażywam trochę ruchu : rower, bieganie, brzuszki - ale nie codziennie. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Myślę, że ubytek masy ciała aż o 10kg to za dużo.Aby znormalizować masę ciała wystarczy zastosować się do zasad zdrowego odżywiania, które obejmują: 1) Regularność spożywania posiłków - 5 razy dziennie, w mniejszej ilości, średnio co 4 godziny. W ten sposób organizm reguluje metabolizm i nie magazynuje składników "na zapas", co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej 2) Urozmaicenie diety - jadłospis powinien składać się z produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych, które zawierają wiele cennych składników mineralnych oraz duże ilości błonnika), białka zwierzęcego (ryby, chude mięso, jaja, produkty mleczne) i tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek- dodawane na surowo do dań i sałatek), a także ze świeżych warzyw i owoców. 3) Zastosowanie lekkostrawnej obróbki technologicznej - gotowanie na parze, gotowanie w niewielkiej ilości wody, pieczenie w folii lub rękawie, duszenie bez uprzedniego obsmażania 4) Wykluczenie z diety słodyczy, słonych kalorycznych przekąsek, napojów dosładzanych, żywności przetworzonej i typu fast food Aktywność fizyczną najlepiej realizować każdego dnia. Jest to doskonała forma relaksu.

Witaj, postaraj się stracić te 8 kg w sposób zrównoważony, a mianowicie zrób to poprzez właściwe i racjonalne odżywianie oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Pamiętaj też, że efekt jojo nie powinien wystąpić, jeśli po osiągnięciu celu nie powrócisz do starych nawyków żywieniowych (jeśli były złe) oraz nie zredukujesz do zera aktywności fizycznej. Nie możesz też doprowadzić do tego, aby 8 kg stracić zbyt szybko np. w kilka dni – w tym momencie nie pozbędziesz się tkanki tłuszczowej, ale głównie wody i masy mięśniowej z organizmu – a nie o to chyba chodzi. Przede wszystkim zajrzyj do naszego działu http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie i zacznij stosować się do zaleceń, które tam znajdziesz. Pamiętaj też o sporcie – ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Pozdrawiam.