Wybór diety i ćwiczeń dla 13-latki

Potrzepuje pomocy przy wyborze diety i zestawu ćwiczeń. Mam 13 lat wazę 85 kg przy 166 cm wzrostu.
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie Najlepszą dietą w tym wieku, jest racjonalny sposób odżywiania się, który w skrócie można przedstawić w następujących punktach: 1) Regularność spożywania posiłków - 5 razy dziennie, w mniejszej ilości, średnio co 4 godziny. W ten sposób organizm reguluje metabolizm i nie magazynuje składników "na zapas", co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej 2) Urozmaicenie diety - jadłospis powinien składać się z produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych, które zawierają wiele cennych składników mineralnych oraz duże ilości błonnika), białka zwierzęcego (ryby, chude mięso, jaja, produkty mleczne) i tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek- dodawane na surowo do dań i sałatek), a także ze świeżych warzyw i owoców. 3) Zastosowanie lekkostrawnej obróbki technologicznej - gotowanie na parze, gotowanie w niewielkiej ilości wody, pieczenie w folii lub rękawie, duszenie bez uprzedniego obsmażania 4) Wykluczenie z diety słodyczy, słonych kalorycznych przekąsek, napojów dosładzanych, żywności przetworzonej i typu fast food 5) Regularna aktywność fizyczna - 30 - 60min dziennie dowolnej dyscypliny sportowej To najlepszy,najskuteczniejszy i najzdrowszy sposób na uzyskanie należnej masy ciała