W jaki sposób mogłabym schudnąć?

Witam. Mam 13 lat i ważę ok. 60 kilogramów. Mój to 158cm. Według mnie moich znajomych i mamy nie jestem zbyt szczupła. Bardzo wstydzę się mojej wagi a w szczególności ud. Czy mogła bym prosić o porady jak schudnąć?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Proponuję wprowadzić zdrowy tryb życia, wtedy masa ciała zacznie się normalizować, poprawie ulegnie kondycja i zdrowie. W wykształceniu właściwych nawyków, pomogą poniższe zalecenia: 1) Regularnie spożywać posiłki - 5 razy dziennie, w mniejszej ilości, średnio co 4 godziny. W ten sposób organizm reguluje metabolizm i nie magazynuje składników "na zapas", co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej 2) Urozmaicić dietę- jadłospis powinien składać się z produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych, które zawierają wiele cennych składników mineralnych oraz duże ilości błonnika), białka zwierzęcego (ryby, chude mięso, jaja, produkty mleczne) i tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek- dodawane na surowo do dań i sałatek), a także ze świeżych warzyw i owoców. 3) Zastosować wskazaną obróbkę technologiczną - gotowanie na parze, gotowanie w niewielkiej ilości wody, pieczenie w folii 4) Wykluczyć z diety słodycze, słone przekąski, napoje dosładzane, żywność przetworzoną i typu fast food 5) Wprowadzić regularną aktywność fizyczna - 30 - 60min dziennie dowolnej dyscypliny sportowej Spośród ćwiczeń na uda polecam przysiady, skłony i tak zwane " nożyce"- naprzemienne unoszenie wyprostowanych nóg z pozycji leżącej na plecach.