Słyszę kroki uśpionego psa

Witam Wczoraj musiałam uśpić swojego starego i schorowanego psa. Nie wiem co o tym myśleć, ale w po przebudzeniu w nocy słyszę jego kroki. Gdzieś czytałam że to normalne. Byłam bardzo związana z psem, i jak można sobie z tym poradzić . Dziękuję

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
opisywana przez Panią sytuacja może być związana z przeżywaną żałobą po utracie psa. Wiele osób nawiązuje ze swoim zwierzęciem bliską więź, traktując je, jak przyjaciela, członka rodziny. Dlatego właśnie śmierć zwierzaka może być dla danej osoby odczuwalna, jako ogromna strata. Doświadczają żałoby po ich śmierci. Pisze Pani, że była Pani związana z psem. Zapewne przeżywa Pani odejście psa, stąd właśnie wydaje się Pani, że słyszy Pani w nocy jego kroki. To naturalna reakcja w żałobie. Smutek, przygnębienie czy myślenie o zwierzęciu, które odeszło. Bardzo ważne, aby mieć świadomość z czego to wynika i dać sobie prawo do przeżywania tych emocji. Należy pozwolić sobie na przejście rzez wszystkie fazy żałoby. Nieprzeżyte i skrywane emocje mają negatywny wpływ na zdrowie oraz mogą spowodować innego rodzaju zaburzenia.
Jeśli poczucie straty jest bardzo silne to warto pomyśleć o wizycie u psychologa, który pomoże odnaleźć się w tej sytuacji oraz przede wszystkim da wsparcie i zrozumienie.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa