Śniadania i kolacje podczas odchudzania przy nietolerancji laktozy i fruktozy

Jakie jeść śniadania i kolacje podczas odchudzania, gdy ma się nietolerancję laktozy i fruktozy? Z obiadami nie mam problemu, coś na bazie mięsa, ziemniaki, kasze - niezależnie od sezonu. Co jeść na śniadania i kolacje? W sezonie mogę pomidory, ogórki, sałatki, jednak co mogę innego niż same warzywa? Przykłady ,,dań''? Zwykle w poradnikach na odchudzanie jest jogurt i musli (nawet jeżeli powinien zawierać mało laktozy, te ze sklepu szkodzą mi bardzo mocno).

Może Pani na śniadanie jeść np. zupy, kaszę jaglaną z warzywami, mleko roślinne zamiast tradycyjnego.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl

Pani problem dotyka coraz większej ilości ludzi. Nie ma co się jednak martwić, ponieważ nawet po wykluczeniu z diety produktów mlecznych oraz owoców, zostaje szeroki wachlarz możliwości. Można przygotowywać posiłki na bazie jaj – różnego rodzaju pasty (np. z awokado, tuńczykiem), jajecznice na parze, jajka na miękko; owsianki, jaglanki przygotowywane na wodzie – z dodatkiem orzechów, siemienia lnianego czy też zrobione zupełnie na słono z warzywami. Zalecamy także włączenie do jadłospisu ryb (np. ryba po grecku, ryba z piekarnika, przygotowana na parze), różnego rodzaju sałatek (z warzywami, kurczakiem, tuńczykiem, wędzonym łososiem). Do jadłospisu można wprowadzić także pasty na bazie warzyw (z pieczonej papryki, z pomidorów, pasztety z cukini, hummus itp.) Dodatkowo można spróbować przygotowywać posiłki z dodatkiem produktów roślinnych (mleko migdałowe, ryżowe, kokosowe – kupionych lub przygotowanych samodzielnie) czy też wypróbować jogurty sojowe. Owoce, oprócz witamin i minerałów, są źródłem cukrów prostych. Zastąpienie ich większą ilością warzyw będzie zatem korzystne. W celu ułożenia dopasowanej do Pani potrzeb diety zachęcamy do konsultacji z dietetykiem.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444