Spektrum autyzmu, ale w jakim zakresie?

Mój synek niedługo będzie miał 3 lata. Jest pogodnym, żywym jak srebro dzieckiem. Kontaktuje się z nami, ale nie zawsze werbalnie. Do niedawna mówił po swojemu, teraz jesteśmy w stanie go zrozumieć. Tworzy proste zdania, poznaje nowe słowa, dużo powtarza, ale i buduje spontaniczne wypowiedzi. Jego zasób słów to obecnie około 70 słów. Niepokoi mnie kontakt wzrokowy - czasami utrzymuje go, ale niekiedy jest gorzej. Problemy z kontaktem wzrokowym pojawiają się wtedy, gdy coś idzie nie po jego myśli. Wtedy zaczyna awanturować się, krzyczy, jest głośny. Synek ma wrażliwy słuch, czasami prosi, by zakryć mu uszy lub ściszyć telewizor. Próbuje być samodzielny, dużo potrafi. Umie powiedzieć jak ma na imię, ile ma lat, gdzie mieszka, czy lubi coś, czy nie. Komunikuje potrzeby fizjologiczne, liczy do 20, zna literki, zaczyna nawet czytać. Uwielbia książeczki, chętnie ogląda je razem z nami. Zna figury geometryczne i kolory, pasjonuje się komputerem - korzysta z niego bardzo sprawnie.

Synek chodził do żłobka, ale nie służyło mu to. Stał się tam agresywny, unikał innych dzieci, nie chciał się z nim bawić. Po sześciu miesiącach zrezygnowaliśmy ze żłobka i wiele się od tego czasu zmieniło. Mały naprawdę potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi, bardzo się do nich garnie. W stosunku do nas jest bardzo kochany, chętnie się przytula. Czy jego zachowanie może być oznaką autyzmu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam !

Umiejętności Pani synka w pewnych obszarach są zdecydowanie szybciej i lepiej rozwinięte niż u typowego trzylatka. Wspomina Pani, że ma świadomość  obecności cech autyzmu u dziecka, więc domyślam się, że konsultowała się już Pani ze specjalistą i wstępna diagnoza została już postawiona. Po opisie zachowań i umiejętności dziecka można dopatrzeć się pewnych cech autyzmu czy zespołu Aspergera: szybki rozwój umiejętności poznawczych, ale z wąskiego obszaru zainteresowań, doskonałą pamięć słuchową i wzrokową, dostrzegania szczegółów, niechęć do zmian czy nadwrażliwości słuchowe oraz niechęć do kontaktów z dziećmi. Proponuję konsultację  w specjalistycznej placówce zajmującej się diagnozowaniem autyzmu, co pozwoli ostatecznie ustalić lub wykluczyć autyzm oraz podjąć właściwe działania terapeutyczne umożliwiając rozwijanie deficytowych umiejętności synka. Gdyby miała Pani trudności ze znalezieniem odpowiedniej placówki to zapraszam na stronę abcAutyzm.pl/gdzie-szukac-pomocy.

Pozdrawiam