Sposoby na obniżenie potasu u 67-latki

moja mama ma potas 5.90 w jaki sposób można go obniżyć.Mama ma 67 lat .Dziękuję za pomoc. PS.Tarczyca wykluczona ,pali papierosy.

Witam,

Prawidłowe stężenie potasu we krwi to 3,5-5,0 mmol/l podwyższony poziom potasu nazywamy hiperkalemią.
Najczęściej świadczy to o problemach z prawidłową pracą nerek. Hiperkalemia stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, ponieważ może spowodować zaburzenia rytmu pracy.
Pierwszym krokiem jest zmniejszenie podaży potasu z diety, co może być utrudnione ponieważ znajduję się o w wielu produktach spożywczych.
Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie bananów oraz soku pomarańczowego. Tak naprawdę potas znajduję się w większości pokarmów z wyjątkiem tłuszczów zwierzęcych, olejów oraz cukrów rafinowanych (produkty nie są zalecane w dużej ilości w diecie ze względu na kaloryczność).
Potas skoncentrowany jest głównie w częściach zawierających włókno pokarmowe (część zarodka), dlatego biała bułka ma mniej potasu niż bułka pełnoziarnista.

Przykładowe posiłki z niską zawartością potasu to, np (nie jest to jedno danie tylko kilka propozycji):
śniadanie: 1/2 szkl. soku żurawinowego, 1/2 szkl. kremu z kaszy mannej, 2 tosty, 2 łyżeczki masła, 2 łyżeczki miodu, 1/2 szkl. pełnego mleka

Obiad/kolacja: 1 jajko faszerowane, kilka liści sałaty lodowej, 1/4 szkl. sera twarogowego, 1/2 gruszki i brzoskwini, 1 szklanka makaronu z oliwą z oliwek i sosem czosnkowym, 1/2 szkl. fasolki szparagowej, 1/2 szkl. pełnego mleka, 2 łyżeczki masła

Przekąski: 60 g sałatki z tuńczyka, 2 tosty, 1/2 szl. startej marchwi, 6 plasterków ogórka zielonego i liść sałaty, 1/2 szkl. świeżych ananasów.

Należy również skonsultować się z lekarzem w celu przypisania leków (najczęściej moczopędnych).

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann