Spożywanie buraczków przy cukrzycy typu 2

Czy w cukrzycy typu 2 można jeść buraczki ze słoika? Proszę o podanie jadłospisu dla kobiety 64 - letniej, mało aktywnej fizycznie z cukrzycą typu 2. Proszę o odpowiedź.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, w tej kwestii warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży Pani jadłospis na cały tydzień i nauczy systemu przeliczeniowego na wymienniki węglowodanowe. Buraki w niewielkiej ilości nie zaszkodzą, jeśli kontroluje Pani glikemie. Pozdrawiam

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

W cukrzycy stosujemy dietę, która oparta jest na produktach o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Buraczki indeks ten mają wysoki, dlatego też eliminujemy je z diety cukrzycowej. W razie wątpliwości zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444