Mgr Agnieszka Tomaszek
Mgr Agnieszka Tomaszek

Dzień dobry!

Przede wszystkim zalecam stały kontakt z lekarzem, w celu monitorowania przebiegu potencjalnej choroby. Jeżeli chodzi o dietę w cukrzycy typu 2, bardzo istotna jest regularność posiłków, powinny one być spożywane co 3 godziny. Proszę pilnować też wysokość podaży węglowodanów, jak najbardziej należy ograniczyć podaż węglowodanów prostych. Proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem, w celu ustalenia odpowiedniej dla Pani diety.

Pozdrawiam!

Dieta mająca na celu zmniejszenie wagi ciała powinna być dietą redukcyjną, o obniżonej wartości energetycznej. Przy potencjalnym ryzyku wystąpienia cukrzycy, ograniczamy spożycie węglowodanów, przede wszystkim węglowodanów prostych. Radzimy wykluczyć z diety cukier, napoje słodzone, jogurty, serki smakowe, słodycze i przekąski. Również spożycie owoców powinno być ograniczone do jednej porcji dziennie. Dieta powinna być oparta na 4-5 posiłkach, bez dojadania pomiędzy nimi, w regularnych odstępach czasowych. Warto włączyć odpowiedniej jakości tłuszcze - oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, nasiona, ryby, olej kokosowy, orzechy oraz dobrej jakości, pełnowartościowe białko - pochodzenia zwierzęcego. Zalecamy wybieranie produktów o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Jeżeli ma Pani trudności w ułożeniu diety, będącej odpowiednią zarówno w cukrzycy, jak i w nadwadze, zachęcamy do wizyty u dietetyka klinicznego, który przygotuje Pani terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty