Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy HTZ może powodować nowotwory?

HTZ to hormonalna terapia zastępcza. Stosowana jest np. przy leczeniu menopauzy. Obejrzyj film i dowiedz się, czy HTZ może spowodować raka. O terapii mówi prof. dr hab. Romuald Dębski.

Dzień dobry!

Niestety, nie istnieją środki, które powodowałyby chudnięcie. Ze względu na zwalniający z wiekiem metabolizm oraz zmiany hormonalne, kluczowe jest wprowadzenie w życie regularnej aktywności fizyczności oraz zmiany w diecie - częste spożywanie wielkich porcji zdrowych posiłków.
Zachęcam do konsultacji z dietetykiem.

Podobnie w kwestii nastroju, zazwyczaj kluczowa jest samodzielna, świadoma praca nad swoim sposobem myślenia, emocjami i uczuciami. Warto zastanowić się, co chciałaby Pani zmienić w swoim życiu, aby czuć się lepiej - może odnowić i poprawić relacje ze znajomymi lub rodziną? odnowić swoje hobby lub znaleźć nowe? więcej odpoczywać, postawić na relaks, a może rozwinąć się w pracy?

Warto również skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem, aby przeanalizować możliwe wsparcie farmakologiczne, np. hormonalną terapię zastępczą.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy