Tycie podczas okresu menopauzy

Witam !!! mam 48 lat , weszłam w okres menopauzy i moja waga zaczyna rosnąć . Poproszę o jakąś dietę , która pozwalała by mi schudnąć i utrzymac wagę . Pozdrawiam !!

Dzień dobry!

Z wiekiem spowalnianie metabolizmu oraz zmiany hormonalne sprzyjają tyciu. Zmiany w diecie zdecydowanie są tu najlepszym rozwiązaniem.
Istnieją pewne uniwersalne zasady, właściwe dla większości zdrowych osób:

- jedzenie 4-5 niewielkich posiłków dziennie
- rezygnacja z fast-foodów, słodkich i słonych przekąsek, żywności wysoko przetworzonej
- zamiast smażenia - pieczenie i gotowanie na parze
- picie dużych ilości wody mineralnej oraz ziół i herbat
- świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców jako zdrowa przekąska, zamiast soków z kartonu i napojów gazowanych
- produkty zawierające duże ilości błonnika - np. kasze, warzywa
- duże ilości zdrowych ryb i chudego mięsa
- zamiana "białego" na razowe - razowe pieczywo, ryż, makaron
- podstawą jest też codzienna aktywność ruchowa, która usprawnia metabolizm i spala kalorie

itp.

Dodatkowe uniwersalne informacje znajdzie Pani na wielu portalach dietetycznych oraz w książkach poradnikowych.

Aby zaplanować indywidualną idealną dietę, konieczny jest jednak osobisty kontakt z dietetykiem, który zaplanuje żywienie na podstawie ważnych informacji:
- czy ma Pani jakieś alergie lub nietolerancje pokarmowe
- jakie dotychczasowe złe nawyki spowodowały tycie
- jakie są Pani upodobania i potrzeby żywieniowe
- czy woli Pani smaki słodkie czy wytrawne
- z jakich posiłków/ produktów nie byłaby Pani w stanie zrezygnować i chce je zachować w swojej diecie

itp.

Pozdrawiam!