Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam serdecznie,

Zdecydowanie ODRADZAM jedzenia samych warzyw, w celu schudnięcia. Głodówki oraz diety niskokaloryczne sa najgorszym rozwiązaniem podczas redukcji wagi. Oczywiście efekty pojawią się szybko jednak prawie zawsze kończy się to efektem jojo, zwolnieniem metabolizmu, wypadaniem włosów i utratą kondycji skóry i paznokci i wiele wiele innych negatywnych skutków.
Proponuje zamiast głodówek zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe na zdrowsze i utrzymywać je do końca życia. Jedząc same warzywa nie zdoła Pani utrzymać takiej diety zbyt długo a jak zacznie Pani później jeść w miarę normalnie waga powróci a nawet przewyższy wyjściową, ponieważ przemiana materii zwolni w czasie głodówki.
Przede wszystkim należy wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę, która stanowi 70% sukcesu oraz aktywność fizyczną która daje 30%.
Najlepiej zgłosić się do dietetyka, który wykona odpowiednie pomiary masy ciała, tkanki tłuszczowej, wody zgromadzonej w organizmie oraz obliczy Pani zapotrzebowanie kaloryczne. Na podstawie tych pomiarów specjalista ułoży indywidualną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Jadłospis musi być dostosowany do Pani potrzeb. Źle dobrana dieta lub głodówki prowadzą do efektu jojo.
Jeżeli chciałaby Pani odchudzać się na własną rękę bez pomocy to musi Pani zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.
Aby poprawić wygląd ciała powinna Pani również wprowadzić ćwiczenia Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube
Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany oraz białko w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu. Opuchniecie nóg o którym Pani wspomina może być efektem gromadzenia się wody w organizmie, aby temu zapobiec musi Pani odpowiednio nawadniać organizm, unikać soli, kawy, czarnych herbat, alkoholu oraz słodyczy.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0

Witam! Dieta oparta o spożywanie samych warzyw jest dietą niefizjologiczną. Jej dłuższe stosowanie może prowadzić do niedoborów i osłabienia organizmu. Nasza dieta powinna dostarczać odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin, składników mineralnych i płynów. Po zasady prawidłowego żywienia zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0

Witam, każdy posiłek powinien zawierać białko, tluszcz, weglowodany i mikroelementy. Zbilansowanie każdego posiłku pod katem Pani metabolizmu to gwarant sukcesu. Każda dieta restrykcyjna doprowadzi Pania do efektu yo-yo. Proszę mieć na uwadze również fakt, że przy prawidłowo skonstruowanej diecie nie musi Pani odmawiać sobie przyjemności, po prostu prawidłowo wyregulowany metabolizm sam zmieni Pani nawyki żywieniowe. Po wiecej informacji odsyłam na www.prometabolic.pl , pozdrawiam

0

Dieta powinna zawierać produkty ze wszystkich grup spożywczych. Same warzywa to nie jest mądry sposób na odchudzanie. Zawierają one mało przyswajalnych węglowodanów, nie zawierają pełnowartościowego białka, ani tłuszczu. W diecie muszą znaleźć się poza warzywami produkty węglowodanowe (pieczywo, ryż, kasze, makarony) oraz białko (mięso, ryby, nabiał). Najlepiej skonsultować się w sprawie diety ze specjalistą. Dieta warzywna to prosta droga do niedożywienia i niedoborów pokarmowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy